Bu haber 12 Ekim 2011, Çarşamba 18:53 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sigortacılıkta Türkiyede İlk Koru Sigorta

Türkiye’de Kooperatifçiliğin gelişmesi inanç ve sorumluluğunu üzerinde taşıyan Sanayi veTicaret Bakanlığı ile Koru Sigorta Kooperatifinin gelişmesi ve büyümesi için
Sigortacılıkta Türkiyede İlk Koru Sigorta

Ortaklık Menfaati Hakkında

 

1800’lü yıllardan buyana Kıta Avrupa’sı ve Amerika’da özellikle finans sektöründe geniş tabana yayılmış karşılıklı ortaklık esasına dayanan ülkemizin ilk mütüel sigorta şirketi faaliyete geçmiştir.

Sigorta’nın modern yaşamın bir ihtiyacı olduğundan hareketle hitap edeceğimiz kitlelerin ekonomik güçlerini de dikkate alarak kaza, kara araçları, kara araçları sorumluluk , yangın ve doğal afetler(Zorunlu Deprem Sigortası DASK), genel zararlar, genel sorumluluk(Devlet Destekli Tarım Sigortası TARSİM), hukuksal koruma branşlarında kuruluşumuzun bize vermiş olduğu imkanlar dan sigortalılarımızı da faydalandırmayı amaç edinmekteyiz.

Türkiye’de Kooperatifçiliğin gelişmesi inanç ve sorumluluğunu üzerinde taşıyan Sanayi veTicaret Bakanlığı ile Koru Sigorta Kooperatifinin gelişmesi ve büyümesi için kuruluşundan itibaren yardımlarını esirgemeyen TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün kurumumuza vermiş olduğu destek geleceğe güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Koru Sigorta Kooperatifi de bu amacına ulaşmak için gerekli altyapısını, maksimum teknoloji kullanmak suretiyle, özellikle ülke genelinde potansiyel sigortalı olabilecek kooperatiflerin ortaklarına hitap edecek ürünlerin sunulacağı bir yapıda kurmuştur.

 

Bu sayede hedef kitlemize daha şeffaf, daha iyi ve kaliteli servis vermeye yönelik, eğitici özelliklerinden azami seviyede yararlanılabilecek ve her şeyden önemlisi ihtiyaçlara uygun talepleri tespit ederek kooperatif ortaklarının güvenle sigorta sistemine katılmasını sağlamak arzusundayız.

Bu düşünceden hareketle aday sigortalılarımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak gündelik yaşamlarında kendilerini ve varlıklarını koruyabilecekleri sigorta ürünlerini hazırladık. Bu ürünlerin yaratılmasında gerçekten ihtiyaç duyulan teminatların tespit edilmesinde kadromuzda ki nitelikli teknik personelin bilgi birikimleri ve deneyimleri kullanılmıştır.

Koru Sigorta yürürlükte ki sigortacılık yasası çerçevesinde Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öngörülen şartlar çerçevesinde kurulmuştur.

Amacımız yurt dışında ki mütüel sigorta şirketlerini örnek alacak bir modeli ülkemizde başarı ile uygulamak ve sigortalılarımıza hizmet verir hale getirebilmektir.

Felsefemiz ‘’Birlikten kuvvet doğar’’ ilkesi ile hareket ederek sizin için değerli olan şeyleri özenle korumaktır.

Kooperatif Sigorta Şirketlerinde diğer sigorta şirketleri ile aynı hizmetler verilmekte ve aynı ürünler satılmaktadır. Yani birbirinden farklı olmayan bir ürün ve hizmet yelpazesinden bahsetmekteyiz.

Farklılık ortakların kazançlarında ortaya çıkmaktadır, Normal Şirketlerde Sigortalılardan elde edilen primler eğer kar sağlayacak bir teknik yapıyla destekleniyor ve ortaya bir bilanço karı çıkabiliyorsa bu kar tutarı Şirketin Sahibi olan kişi veya kişilere temettü olarak ödenmektedir.

Bu modelde Sigortalılar sadece Şirketin stratejilerine uygun olarak hazırlanan iş kabul politikaları fiyatlama ,ürün yelpazesi ve hasar ödeyebilme imkanlarından yararlanırlar.

 

Kooperatif şirketlerde ise Sigortalılar aynı zamanda kooperatif Ortağı oldukları için elde edilen kardan pay alırlar.

 

Ülkemizde 5684 sayılı Sigorta Kanunu ve ilgili Yönetmelikler gereği Sigortalıların oluşundan itibaren en geç 72 saat içinde ihbarını yapacakları Hasarları 5 iş günü içinde sonuca bağlanarak nakden kendilerine ödenmelidir.

 

Ancak Ekspertiz gerektiren her türlü hasarlarda , büyük yangın ve mühendislik hasarlarında bu süreye Ekspertiz raporunun neticelenmesi ,İtfaiye raporunun beklenmesi gibi faktörler de etki eder ve bu süreler uzayabilir.

 

Hasarın tazmin sürecinde verilen hizmetler sigorta şirketinin çeşitli asistans firmaları ile yaptığı anlaşmalarla zenginleştirilir , çekme, kurtarma, yedek araç sağlama, çilingir, cam, marangoz hizmetleri bunlara örnek olup Koru Sigorta olarak Bu hizmeti veren en iyi firmalarla anlaşma sağlanmıştır.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR
habererk yayın çizgisini onaylıyormusunuz ?
Hayır Sert Buluyorum
Onaylıyorum
Eleştirel ve Analitik Bakışa Devam
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı