Lütfen bekleyin..


Yasin el Kadı-Bilal Erdoğan ortaklığı

Yasin el Kadı'nın Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'la ortaklığı ortaya çıktı.

Terörü finanse ettiği gerekçesiyle uzun süre ülkeye girişi yasak olan Yasin el Kadı’nın, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la ortak olduğu öne sürüldü.

Dosyadan sızan bilgilerde, el Kadı’nın yasaklı dönemde Türkiye’ye gelip BİM yönetim kurulu toplantısına katıldığı ve Başbakanlık koruma aracına bindiği fotoğraflar yer aldı.

AKP’nin Susurluğu olarak anılan, 15 Şubat’ta Merter’de yaşanan trafik kazasının aktörü Yasin el Kadı’yla ilgili olarak 2. dalga soruşturma dosyasına giren bilgilerde, el Kadı’nın Bilal Erdoğan’la garyi resmi ortak olduğu şirketlerin isimleri yer aldı.

Yasin El Kadı’nın BİM şirketinin yönetim kurulu toplantısına katıldığını ve Başbakanlık koruma aracıyla gezdiğini ortaya koyan fotoğraflar da dosyada yer alıyor.

Emniyet’in direnmesi sonucu engellenen 2. dalga yolsuzluk operasyonunda, Erdoğan ailesinin Yasin el Kadı’yla ilişkileri üzerinde durulduğu daha önce basına yansımıştı. Dün, bu başlıkta dosyada bulunan iddialar sızdırıldı.

4 kez ‘yasaklı’ girmiş

ABD telkiniyle uzun süre boyunca Birleşmiş Milletler’in (BM) “terörü finanse eden şahıslar” listesine alınan ve Türkiye’ye girişi de yasaklanan el Kadı’nın, hakkındaki ülkeye giriş yasağı kalkmadan önceki son 8 ayda 4 defa yasadışı olarak ülkeye giriş yaptığı tespit edildi.

Şirket toplantılarında

BM, el Kadı’yı 5 Ekim 2012’de listeden çıkarmıştı. Uluslararası sözleşmeler gereği, Türkiye de bu listedeki kişileri ülkeye sokmuyor.

Fakat iddialara göre el Kadı, bu sürede ülkeye yaptığı ziyaretlerde, savcıların gayrı resmi ortak olduğunu öne sürdüğü Boshporus360, Al Baraka Türk ve BİM gibi şirketlerin yönetim toplantılarına katıldı.

İddialara göre Yasin El Kadı, Türkiye’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı Mustafa Latif Topbaş’ın özel uçağıyla geldi.

Ziyaretleri sırasında havalimanının VIP kısmında, Başbakanlık koruma araçlarınca karşılandı. Pasaport ve vize kontrolü yapılmadan ülkeye girdi. Dosyaya göre El Kadı’yı karşılama işlemlerini, Başbakanlık koruması İbrahim Yıldız isimli polis memuru yaptı.

İlk kez soL’un yazdığı 15 Şubat Merter kazasında İbrahim Yıldız’ın da araçta olması, bu iddiayı kuvvetlendiriyor.

Oğlu üzerinden ortak

Sızan bilgilere göre dosya, el Kadı’nın ticari faaliyetlerine odaklanmış görünüyor. İddialara göre el Kadı, BİM ve Bosphorus360 şirketlerinin gizli ortağı ve ticari faaliyetlerini, oğlu Muaz Kadıoğlu üzerinden yürütüyor.

Bosphorus360 Danışmanlık Turizm İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi, işadamı Cengiz Aktürk ve eşinin üzerine kayıtlı.

Fakat savcılar, Yasin el Kadı’nın oğlu Muaz Kadıoğlu, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve Usame Kutup’un da gizli bir avukat protokolüyle bu şirketin gizli ortakları konumunda olduklarını öne sürüyor.

Cengiz Aktürk, daha önce basına yaptığı açıklamada “Yasin Abi’yi [Yasin el Kadı] iyi tanırım. Kendisiyle herhangi bir işimiz olmadı.

Türkiye’de yeni yatırımlar yapmasını, buna aracılık yapmayı isterim” demişti.

  • Bu haberi paylaşın:
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Ünlü oyuncu Tarık Akan savcılık ifadesinde, Berkin Elvan'ın katillerini..
Tahliye kararının ardından aileler önceki gece yarısı Silivri Cezaevi’ne ak..
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve tutuklu polislerin reddi ha..
Bonzai üreticisi 6 kişi tutuklandı
Ankara’da eşinden ayrılan bir kişi, karakolun arka sokağında buluştuğu karı..
AKP mitinginde konuşan Başbakan Davutoğlu, Hidayet Karaca ve tutuklu polisl..
300x250
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Genel Seçimde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz
batmanhaberler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=