Bu haber 29 Aralık 2010, Çarşamba 22:48 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

19 mayıs ilçesi (Engiz)

1878 yılından sonra Dağıstan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen muhacirlerin devlet tarafından iskan edilmeleriyle "Engiz" ismini alarak yerleşime başlamıştır. Engiz’in Türkçe olmadığı gerekçesiyle 1961 yılında değiştirilmiş ve yeni ismi "Ballıca" olmuştur. Ballıca' da 1970 yılında belediye olmuştur.1988 yılında ilçe olarak "19 Mayıs" ismini aldı.
19 mayıs ilçesi (Engiz)

İşte benim 19 mayıs ilçesi

İleti Fındık Kraliçesi » 21 Ağu 2008, 09:30

Tarihi
1878 yılından sonra Dağıstan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen muhacirlerin devlet tarafından iskan edilmeleriyle "Engiz" ismini alarak yerleşime başlamıştır. Engiz’in Türkçe olmadığı gerekçesiyle 1961 yılında değiştirilmiş ve yeni ismi "Ballıca" olmuştur. Ballıca' da 1970 yılında belediye olmuştur.1988 yılında ilçe olarak "19 Mayıs" ismini aldı.

İlçenin ilk Türk ahalisi Orta Asya'dan göç eden Türkmenlerdir. Daha sonra 93 harbi (1877-1878) sırasında Kafkasya ve Dağıstan’dan göç edenler yerleşmişlerdir. Yine Balkan Savaşları sonunda Avrupa’dan gelen Osmanlı Türkleri 1913 yıllarında 19 mayısa gelerek çevre köylere yerleşmişlerdir. İlçeye Kurtuluş Savaşı sonrasında da Yunanistan’dan mübadele yoluyla gelenler, Doğu Karadeniz’den gelenler, Alaçam’dan gelenler yerleşmişlerdir.
Engiz’in Türkçe olmadığı gerekçesiyle 1961 yılında değiştirilmiş ve yeni ismi "Ballıca" olmuştur. Ballıca' da 1970
yılında belediye olmuştur.1988 yılında ilçe olarak "19 Mayıs" ismini aldı.

19 Mayıs, Samsun'un yeni ilçelerinden olup, Karadeniz kıyısında kuruludur. Doğusunda Samsun, batısında Bafra, Kuzeyinde Karadeniz ve güneyden yine Samsun merkez ilçe ve Bafra ile çevrilidir. Bafra ovasının doğu ucunda yer alır. Denizden yüksekliği 10 m.dir. Samsun'a 33, Bafra'ya 17 km. uzaklıktadır.
İlçe merkezi ova görünümündedir. Güneye doğru gidildikçe yükseklik başlar. Karadeniz'e yakın noktalarda yer alan Balık gölleri meşhurdur. "Kuş Cenneti" nin uzantısı bu mıntıkaya kadar gelmektedir.
En yüksek noktası Canik Dağlarına bağlı Nebyan'dır. Engiz Çayı en meşhur akarsuyudur. Nebyan Dağından doğar ve 30 km. lik bir yatağı takip ederek Kumcağız-Engiz sınırından Karadeniz'e dökülür. Yörükler beldesinde büyüklü ve küçüklü birçok göl yer almaktadır. Doğa ile uyumlu harika görüntülere sahiptir.


Coğrafya
Samsun iline 34 km, Ondokuzmayıs ilçesine 2 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
İLÇEMİZİN İDARİ ve NÜFUS DURUMU
İlçenin bugünkü merkezi 1953 yılına kadar Engiz Köyüne bağlı kalmıştır. Aynı yıl Yörükler Köyü kurulunca Engiz Çayı sınır olarak belirtilmiştir. 1960 yılında Engiz Deresinin batıkısmında Ballıca ismiyle ayrı bir köy kurulmuş ve Bafra'ya bağlanmıştır. 6 Haziran 1970'dede Belediye teşkilatı kurulmuştur. 04.07.1988 yılında ise ilçe hüviyetine kavuşmuştur. Yörükler ve Dereköy ise belde olarak teşkilatlanmıştır. Nüfusu 2000 yılı Genel Sayımına göre toplam 25,895'tir. Nüfusun 9.000'i şehir merkezinde, 16.895 kişisi ise köylerde yaşamaktadır. Merkezde 14 Mahallesi olup, nüfus bakımından yoğunluk Cumhuriyet Mahallesidir. Diğer mahalle isimleri; Ballıca, Bahçelievler, Çamlıca, Esenyer, İstiklal, Karşıyaka, Kumcağız, Mimarsinan, Pazar, Yeni Mahalle, Yeşilova, Yukarıengiz ve Yükseliştir. Köyleri ise 24 tane olup, şunlardır;
Aydınpınar, Beylik, Cerekli, Çandır, Çepinler, Çetirlipınar, Çiftlik, Dağköy, Dereköy, Düzköy, Engiz, Erenköy, Esentepe, Hibe, Karacaoğlu, Karagöl, Kertme, Kösedik, Kuşkayası, Ormancık, Tepeköy, Yeşilköy, Yeşilyurt ve Yörükler dir.

İLÇEMİZİN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ
19 Mayıs ilçesinde Karadeniz iklimi hakimdir. İlçe merkezi göl ve deniz havasının etkisi altındadır. Yörede yazlar serin, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Sıcaklık eksi dereceye hemen hemen hiç düşmez. Ancak güneye doğru gidildikçe yükselen tepe ve yamaçlarda, bilhassa Nebyan dağı eteklerinde dört mevsimin bütün özellikleri görülmektedir.

İLÇEMİZDE TURİZM VE TARİHİ ESERLER
19 Mayıs İlçesi Karadeniz'in en şirin turizm beldelerindendir. 20 km'lik bir sahil şeridi vardır. Güzel bir kumsala ve temiz bir denize sahiptir. Sahillerinde her türlü ihtiyaca cevap verebilecek dinlenme tesisleri, çay bahçeleri, piknik alanları, kültür ve spor tesisleri mevcuttur. Turizme yönelik tanıtımlar ile geleneksel hale getirilen çeşitli etkinlik ve şenlikler ilçenin turizm cazibesini artırmaktadır. Yörükler beldesinin Geleriç mevkii uluslar arası millipark özelliklerine sahiptir. Balık gölleri, orman ve deniz; yeşil ile mavinin kaynaştığı, yüzlerce çeşit kuş türünün oynaştığı harikulade bir atmosfer oluşturmaktadır, ilçenin güneyinde kalan ve en yüksek noktası olan Nebyan Dağı eteklerindeki tertemiz soğuk su kaynakları ve mis gibi kokan ormanlık alanları yayla turizmi için ideal yerlerdir.
Ayrıca kara ve deniz avcılığı ile amatör sivil havacılık faaliyetlerinin düzenlendiği havaalanı da yöreyi turizm açısından cazip hale getirmektedir.

Resim
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR
habererk yayın çizgisini onaylıyormusunuz ?
Hayır Sert Buluyorum
Onaylıyorum
Eleştirel ve Analitik Bakışa Devam
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı