İnsani Yardım Vakfı’ndan Dünya Yetimler Günü’ne özel etkinlikler

İSTANBUL, (DHA)- İHH İnsani Yardım Vakfı’nın girişimleri sonucu İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından 2013 yılında yetimlere sahip çıkılması konusunun dünya gündeminden düşmemesi için Ramazan ayının 15'inci günü, ‘Dünya Yetimler Günü’ olarak ilan edildi. Bu yıl da İHH İnsani Yardım Vakfı, yetim çocuklara yönelik farkındalığın artırılması amacıyla on birinci kez icra edilecek Dünya Yetimler Günü’ne özel yurt içinde ve yurt dışında yetimlere ve ailelerine yönelik birçok etkinlik düzenleyecek.

100 BİN BAYRAMLIK HEDİYE EDİLMESİ HEDEFLENİYOR

İHH tarafından, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde yetim çocuklar ve ailelerine yönelik olarak Türkiye’nin 37 ilinde ve İstanbul’un 11 ilçesinde 15 bin yetim çocuk ve ailesinin katılımıyla iftar programları düzenlenecek. Bu yıl yetim, yetim annesi, mülteci ve ihtiyaç sahibi ailelere 100 bin bayramlık hediye edilmesi hedefleniyor.

12 ÜLKEDE 42 YETİMHANE, 2 YETİM EĞİTİM MERKEZİ

İHH’den yapılan yazılı açıklamada gerçekleştirilecek etkinlikler ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Yılın tamamında yetimlere ve ailelerine yönelik çalışmalar yürüten İHH, Türkiye dâhil 47 ülkede 137 bin 27 yetime her ay düzenli olarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırıyor. Ailelerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşama imkânları bulunmayan yetimler için yetimhane hizmeti sunan İHH, 12 ülkede, 42 yetimhane, 1 çocuk yaşam merkezi ve 1 yetim eğitim merkezi ile yetimlerin yanında oluyor. Yetimhanelerde kalan çocukların aylık barınma, gıda, sağlık ve eğitim masrafları İHH tarafından karşılanıyor.”

DÜNYADA 150 MİLYONDAN FAZLA YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUK VAR

Dünya genelinde 150 milyondan fazla yetim çocuğun olduğu tahmin ediliyor. Yetim çocukların çoğu, işgal, savaş ve krizlerin yaşandığı coğrafyalarda yaşıyor. Veli korumasından uzak çocukların önemli bir kısmı; insan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri ve dilenci şebekeleri gibi tehditlerle karşı karşıya kalıyor.

İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemi aracılığıyla yetimlere destek olmak isteyen bağışçılar, aylık 400 lira karşılığında bir yetimin sponsoru olabiliyor. Ayrıca, YETIM yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL yardımda bulunulabiliyor. Daha yüksek tutarlarda bağış yapmak isteyenler ise, İHH’nın internet sitesi üzerinden ya da banka hesaplarına açıklama kısmına “YETIM” yazarak projeye destek olabiliyor.

Kaynak: dha