"Anketlerin Anketi" olarak isimlendirilen bir rapor, 7 ayrı araştırma şirketinin Mart ayı verilerine dayanarak hazırlandı.

Raporun ortaya çıkardığı istatistiklere göre, seçimin ikinci tura kalması halinde, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 54.6 oy oranıyla birinci sırayı alıyor.

Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yüzde 45.44 oy oranında kalıyor.

Hem Cumhur İttifakı hem de Millet İttifakı, cumhurbaşkanı adayları ile milletvekili adaylarının yarışacağı seçimler öncesi yapılan anketler de gündemdeki yerini koruyor.

"SEÇİM İKİNCİ TURA KALIRSA KILIÇDAROĞLU İPİ GÖĞÜSLÜYOR"

Türkiye Raporu, Avrasya Araştırma, MAK Danışmanlık, Saros, ORC, ADA ve Bulgu araştırma şirketlerinin anket sonuçlarının ortalaması alınarak yapılan hesaplamaya göre, seçimin ikinci tura kalması halinde Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 54.6 oyla ipi göğüsleyen isim oluyor. Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 45.44'te kalıyor.

"MİLLET İTTİFAKI, MECLİS SEÇİMLERİNDE GERİDE"

Millet İttifakı çatısı altında giren partilerin oy oranı yüzde 38.7'de kalırken Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 40.1'i buluyor. Yeşil Sol Parti ile Türkiye İşçi Partisi'nin dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı ise yüzde 11.3'lük oy düzeyine ulaşıyor. Hesaplamaya göre Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisi'nin oyu ise yüzde 3.6'da kalıyor.

Editör: Ali Özyiğit