Işık Apartmanı’nı yapan müteahhittin adı ise Hamza Cebeci’ydi. Depremin ardından Işık Apartmanı faciası mahkemeye intikal etti. Işık Apartmanı’nı yapan Hamza Cebeci olayla ilgili yargılandı ve hapis cezası aldı…

Düzce Depremi’nin üzerinden 5 yıl geçtiğinde 2004 yılına gelinmiş ve Türkiye’yi de yerel seçim heyecanı sarmıştı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, Düzce’de 20 vatandaşa mezar olan Işık Apartmanı’nı yapan ve hapis cezası alan Hamza Cebeci AKP’den Üsküdar Belediye Meclisi Üyesi seçildi.!!

Ama yetmedi. Aynı Hamza Cebeci, üzerine üstlük depremde yaptığı bina yıkılmış, insanlar ölmüş ve bu konuda ceza almış bir isim olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Üyeliğine seçildi..!!!

Düzce Depremi esnasında yıkılarak 20 kişinin öldüğü Işık Apartmanı’nın yapımı esnasında bu Hamza Cebeci’nin bir de ortağı vardı. Onun adı da Fahri Çakır idi.

Peki, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek” suçlaması ile Hamza Cebeci ile birlikte yargılanan bu Fahri Çakır’a ne oldu dersiniz.?

Siz bilmiyorsanız zahmet etmeyin, biz cevabını verelim…

Fahri Çakır dava süreci devam ederken 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP Düzce milletvekili seçilerek “Dokunulmazlık zırhına” kavuştu…

Tabii mahkemede, hakkındaki yargılama da durdu.

Bu arada hemen belirteyim Işık Apartmanını yapan bu 2 ortaktan Hamza Cebeci şimdiler de İdare Meclisi’nde. Hangisinde mi.? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu, Darülaceze kurumunun başkanlığını yapıyor.

Taze bir bilgi daha; Hamza Cebeci 09.05.2020'den bu yana da Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olarak görev yapıyor.

Editör: Gökçe Sevim