Financial Times, AB'nin Rusya ile vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya almayı planladığını yazdı. Haberde, Moskova'nın Ukrayna'daki askeri operasyonuna yanıt olarak, birkaç üye ülkeye, bloğa giren Rus vatandaşlarının yasaklanması veya ağır kısıtlamalar getirmesi için aktif olarak kulis yaptığı bildirildi.

Üst düzey bir AB yetkilisinin FT'ye verdiği bilgiye göre, Rus turistlerin şehirlerde ve marinalarda dolaşmasınıun uygun olmadığı vurgulanırken, "Rus halkına bu savaşın iyi olmadığı, kabul edilebilir olmadığı yönünde bir sinyal göndermeliyiz” dedi.

Anlaşmanın askıya alınması, tüm AB vizelerine başvuru sürecini daha karmaşık ve pahalı hale getirecek, ayrıca bekleme sürelerini artıracak.

Bir AB yetkilisinin FT'ye aktardığına göre yıl sonuna kadar ek kısıtlamaların kabul edilmesi bekleniyor.

Öte yandan Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya gibi ülkeler Rus vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas bu hafta Rus turistlerin ülke için bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu ve seyahat yasağının bazı Rusları Kremlin'e "baskı yapmaya" teşvik edebileceğini belirtirken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve AB'nin üst düzey diplomatı Josep Borrell de dahil olmak üzere diğerleri, Rus gezginlerin tamamen yasaklanmasına karşı çıktı.

Moskova önerilen önlemleri “açık milliyetçilik” ve yabancı düşmanlığı olarak niteledi.

Editör: Yadigar Hanım