Mimarlar Odası Ankara Şubesi hülle yoluyla ABD Elçiliği’ne satılan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için itirazlarına devam etti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin o dönem satışını yargıya taşıdığı ABD elçiliği binası Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edildi. 

Odatv.com'un haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı olarak inşa edilen ABD Büyükelçiliği’nin Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılanlara tepki gösterdi.

Candan, “Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken 1983 yılında tıp fakültesi yapılması için Gazi Üniversitesi’ne devredilen Çukurambar’daki 29095 ada 1 parsel, Gazi Üniversitesi tarafından TOKİ’ye devredilmiş, TOKİ’den de  ABD Büyükelçiliği’ne satılmıştı. Hülle yoluyla AOÇ arazilerinin yapılaşmaya açılması şartlı bağışa, vasiyete ve AOÇ kanununa aykırıdır. Atatürk Orman Çiftliği’nde Kaçak Saray neyse ABD Büyükelçiliği’de odur. ABD, AKP’nin hukuksuzluğuna ortak olmuştur.  O binaya taşınıyor olmaları Atatürk’e ve vasiyetine saygısızlıktır. ABD Büyükelçiliği binasının mimari  projelerini onaylamadık, mimarına belgesini de vermedik Hülle yoluyla inşa edilen ABD büyükelçiliği binası bizim için yok hükmündedir.” diye konuştu.

“TARİHİN ÖNÜNDE ELBET HESAP VERECEKLER”

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Atatürk Orman Çiftliğinin her karışı bizim için değerlidir. Emperyalizme karşı mücadele etmiş Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine saygısızlık edenler, tarihin önünde  elbet hesap vereceklerdir.”

Editör: Yadigar Hanım