Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), ABD Başkanı Joe Biden'a gönderdiği mektupla, bazı Temsilciler Meclisi üyelerinin Türkiye hakkında yürüttüğü dezenformasyon kampanyasına karşı tepkisini dile getirdi.

ABD vatandaşları ve TASC üyeleri tarafından kaleme alınan mektupta, Temsilciler Meclisi üyeleri Christoper Smith ve Lloyd Doggett'in, bazı meslektaşlarını yanlış yönlendirerek bir mektup hazırlattığı ve bu dezenformasyon kampanyasına 300'den fazla üyenin katılmadığı belirtildi.

Mektupta, Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyesi olmasının yanı sıra NATO'nun ikinci en büyük ordusuna sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca Türkiye'nin insani yardım misyonlarında öncü rol üstlendiği ve dünya genelinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu ifade edildi.

FETÖ ÇARPITMALARI

FETÖ üyelerine yönelik ceza davalarını da çarpıtıldığı aktarılan mektupta, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin yarattığı yıkımın altı çizildi.

Mektupta, "Amerikan halkı için 6 Ocak Kongre baskını neyse, Türk halkı için de 15 Temmuz aynı şeydir." ifadelerine yer verildi.

ABD'nin de FETÖ'nün darbe girişimini kınadığı anımsatılan mektupta, Smith'in mektubunun FETÖ destekçileri tarafından hazırlandığı vurgulandı.

Trump'a suikast girişiminin ardından Kongre'de 'Şüpheli' alarmı Trump'a suikast girişiminin ardından Kongre'de 'Şüpheli' alarmı

Mektupta, FETÖ'nün ABD demokrasisi için "tehlikeli madde" olduğuna, ABD'de hala bazı okullarının kapatılmamasının insanların istismar edilmesine yol açtığına işaret edildi.

Türk-Amerikan toplumunun FETÖ'nün Yahudi karşıtlığı dahil tüm faaliyet ve görüşlerini kınadığı belirtilen mektupta, "İtidalli davranma ve gerekli incelemenin yapılması çağrısında bulunuyoruz. Hiçbir Temsilciler Meclisi üyesi ya da ABD lideri, Gülen Kültü'nün çarpık yolundan gitmek zorunda hissetmemeli." ifadeleri kullanıldı.

Editör: Habererk Haber Merkezi