Af gereklidir, hatta şarttır!

Avrupa ve gelişmiş ülkeler de adalet sistemini ve ceza uygulamalarını incelediğimiz de her şeyin başı ıslah ve insanı tekrar topluma kazandırma esasını görürüz.

İntikam esaslı adalet asla olamaz!

Kaldı ki ülkemiz gerçekten bir sosyal devlet olsaydı asla af taraftarı olmazdım! Kısacası bireylerin ekonomik bağımsızlığı ayakta kalma gücü olsa, bu cezalandırma sistemi onarılmaz sosyal yaralara sebep de olamazdı! Düşünün öyle veya böyle bir ailenin reisi veya annesi suç işlediğinde, aldığı cezaların orantısızlığı koca bir aileyi her türlü suç dahil, kötülük bataklığının içine itiyor! Okulundan olan yavrular, çetelerin kucağına düşen çocuklar, fuhuş bataklığın da debelenen kızlar yüzlerce örnekle bakarsanız bu yaralarımızı görürüz!

Gelişmiş ülkelerde, Avrupa adalet sisteminde İnfaz sistemi hem güzel hem çok ilginçtir!

En ağır cezalı bir mahkum bile adalet sisteminin kurduğu topluma kazandırma komisyonu tarafından incelenir. Islah kanaati olursa ceza indirimi ve şartla salıverilme sonucu bir ağır ceza almış mahkumun en çok cezaevinde yattığı süre bir, bir buçuk yıldır! (istisnalar üzerinden genelleme yapılmaz) uzun süre cezaevinde yatırılan çok azdır.

Ülkemiz de koşullar ve zemin, insanı adeta suç işlemeye teşvik eder desek çok abartmış olmayız!

Devlete veya şahsa işlenmiş diye suç ve suçlu ayırmayı da doğru bulmuyorum zira ekonomik aflarda böyle bir ölçü olmaması ve bu ekonomik afların zararları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin hakkı olduğunu düşünürsek orada böyle bir ölçü yoktur! Hükümet canlı paraya kavuşmak için kişi haklarını yok sayabiliyor!

Bir devlet kişinin de kamunun da haklarının bekçisi ve hamisidir!

Vatandaş tabiri caizse siyasetçilere ülkeyi iyi ve doğru yönetmeleri için bir vekalet vermiştir! Dolayısı ile cezaevleri kapasitelerinin üç misli üzerinde olan bir ülkede adalet ve ıslah iddiasında bulunamaz bu olsa olsa vatandaşına işkencedir! Düşünün beş kişinin kalacağı yerde otuz kişi, tuvalet de saatlerce sıra bekleme, ziyaret kısıtlamaları, ailelerin cezaevi kapılarında işkenceye dönmüş saatlerce bekleyiş adaleti, ıslah anlayışını zedeleyen örneklerin sadece bir kısmıdır!Devletlerin görevi suç işlemeyi önleyecek tedbirleridir!Başta eğitim ve ekonomik muhtaçlığı düşürerek suç oranı azaltılabilir.

Şartlı salıverme bir af değil tam aksine topluma huzur ,barış ve ıslah getirecek adaletli bir yaklaşımdır! Bu anlamda bu teklifi meclise getiren MHP’yi kutluyorum.

Af nasıl olacaksa olsun, bir an önce yapılmalıdır…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkücü
Ülkücü - 11 ay Önce

boşaltın büyün cezaevlerini salın nekadar sapık hırsız düzenbaz varsa sokaklara size bu yakışır

Osman KARAARSLAN.
Osman KARAARSLAN. - 10 ay Önce

AF GEREKLİ VE ŞART DEMEK AKP VE BAHÇELİ DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAKTIR.. İYİ PARTİYE OLAN ÖFKENİZ SİZİN SAĞLIKLI DÜŞÜNMENİZİ ENGELLİYOR.... TÜRKİYE NİN İHTİYACI OLAN ADİL VE TARAFSIZ YARGILAMADIR. BU AFFIN AMACI, FETONUN SİYASİ AYAĞINI YARGI KARŞISINA ÇIKARMAMAKTIR.

Mevlüt eriş
Mevlüt eriş - 10 ay Önce

Eyy af af diye yırtınanlar hiç evinize hırsız girdi mi?Hiç arabanız çalındı mı?Bir yakınınız uyuşturucu krizine girdi ve siz çaresiz seyrettiniz mi?(öldü demiyorum Allah kimseye vermesin).Üç tane çeğrek altın için çocuğunu emziren yeğeniniz hunharca öldürüldü mü? Vs.,vs .. Sayın MHP milletvekilleri bir empati yapsanız işi çözersiniz. Ve Sayın Bahçeli sizi bu hususta uyaracak bir ALİ GÜNGÖR de yok, ne yazık ki ....Bırakın suçlular lehine adalete müdahale etmeyi,masum ve mağdurların haklarını koruyun.

Musa Demirci.
Musa Demirci. - 11 ay Önce

ÖNCELİKLE KENDİMİ TANITAYIM. BEN ÜLKÜCÜ GÖRÜŞÜ İLİKLERİME KADAR HAZMETMİŞ.BİR TÜRK MİLLİYETCISİYİM.PALAVRALARA.LAGARA LUGARALARA.MİYADİ BİTMİŞ PAÇA KAFALILARA.HİÇ ALDIRIŞ YAPMAM ZAMANINDADA HİÇ YAPMADIM.ŞİMDİ İSE BU AF BANA VE BİR ÇOK BİLİNÇLİ BİLGİLİLERE KOMİK GELİYOR.DOĞRUSU BUDUR.BU AF SONRA 1974 DEKİ AFA BENZEMESİN HANİ OLURYA BİRİLERİ NEDEN İSTİFADE EDEMEDİ .DENMESİN BİLMEM ANLATABİLDİMİYİM
KALIN SAĞLICAKLA.

Yunus kalyoncu
Yunus kalyoncu - 11 ay Önce

Tamamen ayni görüşteyim