Türkiye'ye Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden giriş yapan Afrika sıcakları bütün yurdu etkisi altın aldı. Arka arkaya sıcaklık rekorları kırılırken, Afrika sıcaklarının ülkemizi ne zaman terk edeceği merak edilmeye başladı.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, aşırı sıcaklıkların iki gün önce ülkemize giriş yapan Afrika sıcaklarına bağlı olduğunu belirterek, vatandaşları sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde, zorunlu olmadıkları sürece dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı.

AĞUSTOS ÇOK SICAK GEÇECEK

Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğünde Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi Ekip Şefi Mustafa Ayzit, Afrika sıcakları nedeniyle kentte son birkaç gündür sıcaklıkların mevsim normallerinin 4 derece üzerinde seyrettiğini belirterek, “Bu aralar malum hava sıcaklıkları genel olarak yurdumuzda artışlara geçmiş oldu. Bu sıcaklık artışlarının etkisini bölgemizde de hissetmeye başladık. Yaklaşık iki gündür Diyarbakır’da sıcaklıklar 42-43 derece civarında seyrediyor. Daha önceki günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinde seyrederken, bu birkaç gün 4 derece mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini görmekteyiz. Bu sıcaklıkların da muhtemelen bölge olarak Ağustos ayının 20’sine kadar devam edeceğini bekliyoruz” dedi.

"13.00 İLE 16.00 SAATLERİ ARASINDA DIŞARI ÇIKMAYIN"

Aşırı sıcaklara karşı vataandaşları da uyaran özellikle, çocuklar ve kronik hastalığı olanların buna daha fazla önem vermesini istedi. Ayzit, şöyle devam etti:

“Sıcak havalarda özellikle vatandaşlarımız saat 13.00 ile 16.00 periyodunda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmalarını tavsiye etmiyoruz. Özellikle kronik hastalığı olan vatandaşlarımız için bu uyarı çok önem arz ediyor. Yurdumuzdaki bu sıcak havalara kısmen Afrika sıcağı diyebiliriz. İki gün önce bu sıcaklığın yurdumuzun batısına girişi gözlemlendi. Afrika sıcağının etkisini bölgemizde de hissetmeye başladık. Bizim tahmin taslağımıza göre bu sıcaklığı 7 gün içerisinde bölgemizde 42 ile 44 bandında değişeceğini tahmin ediyoruz.” 

Afrika sıcakları, en fazla Şırnak’ı etkiledi. Bölgesel olarak yapılan ölçümlere göre, en yüksek sıcaklıklar, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Ceylanpınar'da gözlemlendi. En yüksek sıcaklık ise 48 derece olarak Silopi ve Cizre’de ölçüldü. 

Editör: Yadigar Hanım