Cumhurbaşkanlığı seçimine Türk milleti 4 aday ile gidecek. Fatih Erbakan kendisinden beklediğimiz siyasal İslam dönekliğini yaptı ve tavrını Cumhur ittifakı ve AKP cephesinden yana kullanarak yüzde bir olan tabanına şoka uğrattı.

Mühim soru.

Sinan Oğan ve Muharrem İnce her ne kadar yüz bin imza toplamış olsa da seçime büyük etkiler bırakacağını düşünmüyorum. Türk siyaseti hala iki kutupludur. Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin bunu değiştirmeye maalesef etkisi olmayacak. İki ismin aday olması Cumhur ittifakını zayıflatmış gözükse de seçimin ikinci Tura kalması halinde AKP ve MHP seçmeninden oy alacak olan Sinan Oğan ve Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladıktan sonra oy kopardığı AKP ve MHP seçmeni Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verecek mi? Asıl mühim soru budur.

Erdoğan’ın bir dönem daha kalmasının memlekete zararlı olduğunu söyleyen bu iki aday ikinci turda beklediğimiz üzere Kılıçdaroğlu lehinde bulunacaktır. Ancak kopan AKP ve MHP oyları Kemal Kılıçdaroğlu’na taşınır mı? işte orası tamamen muamma.

28 Mayıs 2023

Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin adaylığı seçimi kesin şekilde 2. Tura götürecektir. Oğan ve İnce’nin 2023 seçimlerinde olan adaylığı bakalım kime daha çok yarayacak? Cumhur ittifakına mı? Millet İttifakına mı?

Millet ittifakına, meclis çoğunluğu bakımından yarayabilir ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi için net bir yorum yapabilmek henüz için pek mümkün değil çünkü Türkiye’de siyaset için 24 saat bile çok uzun bir süredir…

Sinan Oğan’a destekleyen kesim.

Ayrıca Fatih Erbakan’ın adaylıktan çekilmesi imza sürecinde Sinan Oğan’a çok fayda sağlamıştır. Onun yanı sıra siyasetle alakası olmayan Türkçüler ve Caner KARA gibi isimler açık desteğini Oğan’dan yana göstermiştir. Bu bağlamda Oğan, Sadece ülkücü cenahtan değil, Türkçü, Kemalist ve diğer vatan sever cenahtan da imza toplamıştır. Belirtmek gerekir ki İmza vermek, kesin şekilde oy vereceğim demek değildir.

2028’e doğru.

2 kutupla gidilen seçime İnce ve Oğan renk katacağına hiç şüphem yoktur ancak daha önce de yazdığım üzere Muharrem İnce’nin seçimi 2023 değil 2028’dir. Sinan Oğan’ın kampanyası ise 2028 için bir ihtimalin daha olduğu konusunda seçmeni ikna edebilir…

2028 seçiminde şu anda gördüğümüz çoğu siyasetçi olmayacaktır. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Akşener, Özdağ, Bahçeli gibi isimlerin birçoğu emekliliğe ayrılacağını düşünüyorum. 2023 seçimi demokrasi ve cumhuriyet için önemli iken 2028 seçimi ise Türkiye’nin gelecek vizyonunun belirlenmesi adına önemlidir.