İnternetteki deneyimlerin yüzde 68'inin bir arama motoru ile başladığına dikkat çekilen araştırmada, Google arama sonuçlarında sıralamadaki ilk üç site de tüm tıklamaların yüzde 54,4'ünü alıyor ve site sahipleri ziyaretçilerini müşteriye dönüştürebiliyor.

Arama Motoru Optimizasyonu, markalar için stratejik bir hale geldi. Dijital dünyada görünürlüklerini artırmak ve müşteri kitlesini büyütmek isteyen markalar, SEO’ya ağırlık veriyor. Çünkü dijital pazarlama profesyonellerinin yüzde 60’ı SEO aramalarının potansiyel satış kaynaklarının ilk sırasında yer aldığına dikkat çekiyor.

Dijital performans ajansı Clicks’us Digital Ajans Direktörü Kerim Atasu ise dijital pazarlama ve SEO’nun her ölçekteki şirket için stratejik hale geldiğini söyledi. Dijital dünyada yer alan veya bu dünyaya adım atmak isteyen herkese rehberlik etmek üzere Clicks’us Akademi platformunu kurduklarını belirten Kerim Atasu, günümüzde markaların rekabetinde stratejik hale gelen SEO uygulamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

“SEO, BİR SEKTÖR OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR”

Kerim Atasu, dijital dünyada şirketler arasındaki rekabetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi dijital performans uygulamalarıyla dijitalde öne çıkmanın yollarını arayan markaların dijitalleşmeyi müşterilere ulaşmanın en hızlı yolu olarak gördüğünü aktardı.

SEO’nun artık başlı başına bir sektör olarak değerlendirilmeye başlandığını vurgulayan Kerim Atasu, “Arama motorlarının ve arama teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte şirketler dijital marka stratejileri geliştirmeye başladı. Bunun temelinde dijital pazarlama ve SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu var. Dijital dünyadaki rekabette kilit rol üstlenen SEO, markaları dijital dünyada üst sıralara taşıyor, dijital görünürlüğü artırıyor ve web trafiğini olumlu etkiliyor. Markalar SEO ile potansiyel müşterilere çok daha kolay ulaşabiliyor ve rakip markaların bir adım önüne geçebiliyor” ifadelerini kullandı.

“SEO, SİHİRLİ BİR FORMÜL GİBİDİR”

SEO’nun internet sitesinin sıralamalardaki konumu açısından önemine işaret eden Kerim Atasu, şu bilgileri verdi:

“Organik arama motoru sonuçlarını iyileştirmek, sihirli bir formül gibidir. Anahtar kelime araştırması, SEO uyumlu içerik ve teknik SEO gibi uygulamalar sayesinde arama motoru sıralamalarını iyileştirmek mümkün. Bu sebeple SEO, sadece dijital alanda varlığı olmayan markaların değil; holdinglerden startup’lara, e-ticaret markalarından global girişimlere kadar her ölçekteki şirket için stratejik hale geldi. Bir marka dijitalde var olmak istiyorsa, SEO'ya ihtiyacı var. İnternet sitenizi veya içeriklerinizi SEO’ya uygun olarak aramalara optimize etmezseniz, organik görünürlüğünüzü ve pazar payınızı kaybedersiniz. Bu sebeple SEO, şirketlerin büyümesi için önemli bir alandır.”

SEO İÇİN KADEMELİ STRATEJİ PLANI OLUŞTURUYORLAR

Clicks’us Akademi'nin kurucularından Kerim Atasu, markaların dijitaldeki varlığını analiz ederek, SEO için kademeli olarak tutarlı bir stratejik plan sunduklarını vurguladı. Bu çerçevede SEO alanında kariyer yapmak isteyenler için de SEO eğitimleri sunduklarını söyleyerek akademinin SEO’ya adım atmak isteyen ve dijital ajans yaklaşımını merak eden herkese rehberlik ettiğini belirtti.

DİJİTALDE KARİYER YAPMAK İSTEYENLERE STAJ İMKANI

Dijital ajans dünyasının eğlenceli dinamiğinin yanı sıra yaratıcı ve eğitici yönüne de odaklandıklarını ifade eden Kerim Atasu sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Markaların dijital dünyadaki varlıklarını dijital pazarlama stratejileri belirliyor. Clicks’us Akademi olarak bu stratejilerin en başında gelen SEO için özel bir eğitim programı hazırladık. Eğitim sonunda kariyerine dijital alanda devam etmek isteyenlere Clicks’us Digital’de ve iş ortaklarımız bünyesinde staj imkanı vermeyi planlıyoruz. Katılımcılara deneyimli bir dijital ajansın know-how’ını da aktarıyoruz. Sürekli öğrenmeye ve gelişime odaklanan Clicks’us Akademi Discord Sunucusu ile sunduğumuz sertifikalı SEO eğitimine katılanlar, arama motorlarının algoritmalarını algılayabiliyor. Anahtar kelime analizinden SEO uyumlu içerik oluşturmaya, analitik verileri yorumlamaktan web sitesine trafik çekme stratejilerine kadar uzmanlaşıyor.”

DHA

Editör: Yadigar Hanım