Seçimlerden sonra brent petroldeki dalgalanmalar ve dolar kurundaki artışla zam üstüne zam gelen akaryakıt ürünlerine şimdi ÖTV ve KDV zammı geliyor.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla KDV, yüzde 18 uygulanan ürünlerde yüzde 20'ye çıkarılırken, iğneden ipliğe bir çok ürüne zam yağmuru bayladı. TBMM'ye akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisine (ÖTV) 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam yapılmasını öngören bir teklif  sunan hükümet, bugün de akaryakıtta vergi artışına gitti. İktidarın hamlesiyle akaryakıtta katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkartıldı.

Böylece, dolar kurundaki artış nedeniyle hızla artan akaryakıt fiyatlarına gelecek haftadan itibaren geçerli olacak karar ile çifte vergi zammı gelmiş olacak.

KDV'deki 2 puanlık artış benzine yaklaşık 44 kuruşluk zam olarak yansıyacak. İstanbul'da 26.20 lira olan benzinin litre fiyatı böylece 26.64 liraya çıkacak. Motorin fiyatlarına 42 kuruşluk zam getirecek KDV artışı ile birlikte İstanbul'da motorinin litresi 24.79 liradan 25.21 liraya çıkacak.

ÖTV'YE DE ZAM BEKLENİYOR

Öte yandan Meclis komisyonunda bugün görüşülen torba kanun teklifinde akaryakıtta uygulanan maktu ÖTV'ye 6 aylık Yi-ÜFE oranında zam yapılması bekleniyor.

TÜİK'in son verilerine göre 6 aylık Yİ-ÜFE yüzde 14.82 oldu. Teklif kabul edilirse, benzinden alınan 2.53 liralık ÖTV 2.90 liraya, motorinden alınan 2.06 lira ÖTV ise 2.36 liraya çıkacak.

Akaryakıt fiyatlarına yüzde 20'lik KDV tutarı ÖTV eklenmesinden sonra uygulanıyor. Bugünkü fiyatların üzerinden 88  kuruşu bulacak çifte vergi artışı ile benzinin litresi 27.08 liraya çıkacak. 

Motorin ise ÖTV ve KDV'deki 78 kuruşluk artış ile 25.57 lirayı bulacak.

Oto gazın ÖTV'si de yine yüzde 14,82 oranında zamlaanacak.

Editör: Yadigar Hanım