Cumhur İttifakı’na katılarak seçimlerde destek vereceğini açıklayan HÜDA PAR ile görüşmelerine devam eden AKP, yeni ortağının 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekili seçimlerine kendi logosu ve aday listesi olmadan AKP listelerinden katılacağını açıklamıştı. Bu kararın AKP teşkilatlarında özellikle doğu illerinden krize neden olduğu öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan kulis bilgilerine göre, HÜDA PAR’lı isimlerin AKP listelerinden seçimlere katılmak istemesinin ardından kulislerde de “HÜDA PAR’li isimlerin hangi illerde aday gösterileceği” soruları gündeme geldi. HÜDA PAR'ın doğu illerinde daha çok muhafazakar Kürt seçmenden destek görmesi nedeniyle, doğu illerinden aday gösterileceği konuşulurken, AKP’nin HÜDA PAR ile ilgili stratejisini büyükşehirler üzerine kurduğu ileri sürüldü. Buna göre AKP’nin HÜDA PAR ile ilgili isimleri doğu illeri yerine başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerden aday gösterebileceği bildirildi.

AKP'NİN KURUCULARI İSTEMİYOR

HÜDA PAR’lı isimlerin başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerden aday gösterilmek istenmesinin perde gerisinde, doğu illerinde, AKP kurulduğundan bu yana parti teşkilatlarında görev yapan isimlerin HÜDA PAR’lı isimleri milletvekili adayı olarak görmek istemediği ileri sürülüyor.

Öte yandan AKP’nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında da HÜDA PAR’ın güçlü olduğu düşünülen illerde AKP listelerinden aday gösterilmesi halinde, o illerdeki AKP’li milletvekilleri sayısında bir değişikliğin olmadığının görüldüğü iddia ediliyor. AKP’nin, HÜDA PAR’dan, başta Batman olmak üzere birkaç ilde AKP’nin adaylarını desteklemesini istediği ileri sürülüyor. AKP’nin, HÜDA PAR’a, “HÜDA PAR’lı isimleri seçilebilecek yerlerden aday göstereceğiz. Karşılığında HÜDA PAR, Doğu illerinde AKP’li isimlere destek versin” mesajını vermek istediği de kaydediliyor.

Editör: Yadigar Hanım