AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, AK Parti'yi anketlerde yüzde 30'un altına düştüğünü gösteren anket şirketlerini eleştirerek "Biz bunları ölçtük, defalarca analiz yaptık ve gördük ki AK Parti'nin oy oranı yüzde 40" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, AHaber televizyonunun canlı yayınında gündemi değerlendirdi soruları yanıtladı.

Son zamanlarda yapılan anket manipülasyonlarının bilimsel etik açısından yapılmaması gereken bir konu olduğunu dile getiren Şen, herkesin hata yapabileceğini ama bilimle uğraşanların asla böyle bir şeye yeltenmemesi gerektiğini belirtti.

Mustafa Şen, 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde, seçimin 1. turda bitmeyeceğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 50'nin üzerine çıkamayacağı ve seçimi ikinci tura kalacağını söyleyenlerin "AK Parti yüzde 30'un altına düştüğü" şeklinde açıklama yaptığını anımsattı.

Şen, "Biz bunları ölçtük, defalarca analiz yaptık ve gördük ki AK Parti'nin oy oranı yüzde 40. Bunu siz hata payı çerçevesinde az aşağıya az yukarıya oynatabilirsiniz." diye konuştu.

"BU SONUÇLARA NASIL ULAŞTIKLARINA DAİR BELGELER YOK"

Şen, AK Parti'yi yüzde 30'un altında gösteren anket firmalarının, örneklem planı üzerinden yapılacak diğer saha çalışmalarına dahil bir kısım verilerin, analizlerin ve bu sonuçlara nasıl ulaştıklarına dair belgelerinin olmadığını belirterek, "İtiraz edildiğinde ham veriyi gösterebilmesi gerekir, ham veriyi örneklem planı ile birlikte tarafsız bir heyetin incelemesi gerekir. Bunlara açık olmaları gerekir ve bunu her araştırmada yapmanız gerekmez ama bir itiraz olduğunda buna açık olmalısınız. Dolayısıyla buna açık olduğunuzu baştan bilerek bu sonuçları açıklayacaksınız ama ben böyle bir şey göremiyorum." ifadelerini kullandı.

"AÇIKLAMA YAPIYORSANIZ ONUN HAKİKATİN BİR YANSIMASI OLMASI GEREKMEZ Mİ?"

Araştırmacılar Derneğinin manipülasyon konusunda yaptırım gücü olmadığını belirten Şen, şöyle devam etti:

"Araştırmacılar derneğimiz çok esaslı kaliteli bir kurum fakat yaptırım gücü yok onun için odalara bağlı olmak gerekiyor, o ayrı bir mevzu. Daha önce AK Parti'nin çıkarttığı bir kanun var, yapılan araştırmaların kimlik bilgilerinin ve finansmanında nereden sağlandığının da açık bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Bunları da göremiyoruz ama bunları görmesek bile bunları koymazsanız bir gerçeği açıklamakla mesul değil misin? Eğer açıklama yapıyorsanız onun hakikatin bir yansıması olması gerekmez mi? Bunun böyle olmadığını görüyoruz."

SEDAT PEKER'İN HEDEFİNDE YİNE O İSİM VAR! SEDAT PEKER'İN HEDEFİNDE YİNE O İSİM VAR!

KILIÇDAROĞLU'NUN AVUKATININ SÖZÜNÜ HATIRLATTI 

CHP Genel Başkanı'nın avukatı Sayın Mustafa Kemal Çiçek, şöyle bir cümle kullandı, benim kanım dondu, '650 milyon anket firmalarına ve medyaya dağıtıldı.' Buna sessiz kalamazdık, korkunç bir şey. Şimdi bu yalan veriler nereden ortaya çıkıyor anlıyorsunuz. Diyeceksiniz ki 'bir avukatın demesiyle olabilir mi? Zira o başka bir partiye geçti' tamam orada duralım diyelim ki o doğru yani Sayın Çiçek yanlış bir beyanda bulunuyor. Peki, CHP'nin eğitim çalışmalarından bir video gördük, Cumhurbaşkanımız bunu Türkiye Büyük Millet Meclisinde gösterdi. Oradaki eğitimci, 'büyük bir yalan söyleyin, onu sürekli tekrar edin yalanınız basit olsun' diyor. Bu süreçlerin entelektüel arka planlı bilmeyenler, 'işte bir eğitimci böyle bir şey saçmalıyor' der ama böyle saçmalık olmaz."

Söz konusu eğitimcinin konuşmasının, kendi sözü değil Hitler'in Propaganda Bakanı Goebbels'in kitabından cümleleri olduğunu vurgulayan Şen, "Bu böyle olmaz buna dur demek lazım. Parti ayrımı gözetmeksizin bütün siyasi camianın, hakikatler üzerine konuşmak bağlamında bir ant vermeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekiyor." dedi.

CHP'den, istifa eden avukat Mustafa Kemal Çiçek'in bir kısım anket şirketlerine ve medyaya 650 milyon lira dağıtıldı iddiasına ilişkin ise Şen, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun avukatı, '650 milyon dağıtıldı' derken yalan söylemiş olmuyor çünkü eski partisi CHP'nin ana söylem stratejisini ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu iki söz birbiriyle mutabık ve bu utanç verici bir şey." diye konuştu.

"GENÇLERİN AK PARTİ'Yİ TERK ETTİĞİNİ DAİR YALANLAR VAR"

Bazı anketlerde "Gençlerin AK Parti'yi terk ettiğini dair yalanların" olduğunu hatırlatan Mustafa Şen, şunları belirtti:

"AK Parti'nin gençlerden aldığı oy oranı, en yakın takip eden partinin en genç yaş grubu 10 puan üzerinde, 2 genç yaş grubu 15 puan üzerinde. Şimdi kim kimi terk etti? AK Parti çok ilginç bir şekilde, hala baştan beri gençlerin birinci partisi. Bu da çok önemli bir şey. Bir başka manipülasyon kararsızlar üzerine yapılı. Şöyle söyleniyor, 'Kararsızlar, işte umut kesildi şu oldu, bu oldu kararsızlar 15, 20, 30' yalan, böyle şey olmaz. Neden olmaz çünkü kendi sözleriyle çelişiyorlar. Çünkü bu arkadaşlarla konuştuğumuz zaman bir cümleleri şu olur, 'Türk toplumu politize bir toplumdur' buna katılmayacak olan var mı? Hepimiz katılırız, biz politize toplumuz.