6 siyasi partinin oluşturduğu Millet İttifakı'nın üyesi DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, masanın Cumhurbaşkanı adayı hakkında yeni bir gelişmeyi açıkladı. Hükümetin erken seçime gitme ihtimalini değerlendiren Babacan, 6'lı masa olarak seçim tarihi açıklandıktan 2 gün sonra adaylarını belirleyeceklerini söyledi.

Halk Tv'de Şirin Payzın'ın sunduğu Halk Meydanı'nda seçim takvimi ve 6'lı masanın adayına yönelik açıklamalarda bulunan Babacan, “Yıl başında asgari ücrete zam verecekler. Devletin var olan her şeyini verdikleri gibi borçlanıp da verecekler. Asgari ücretteki artış, memur maaşlarındaki artış, emekli maaşlarındaki artış… O hava, enflasyon çok yüksek olduğu için hazirana kadar sönecek. O atmosferi yakalamışken Ramazan’dan önce, martın ortası gibi baskın seçim yapıp geçelim, diye düşünebilirler” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin normal takvimine göre 18 Haziran'da yapılacağını hatırlatan Babacan, hükümetin her an bir baskın seçim çağrısında bulunabileceğini düşündüğünü söyledi. Babacan, şu açıklamalarda bulundu:

"Özellikle yılbaşında asgari ücrete zam verecekler ya… Devletin var olan her şeyini verdikleri gibi borçlanıp da verecekler. O havayla yani asgari ücretteki artış, memur maaşlarındaki artış, emekli maaşlarındaki artış o hava enflasyon çok yüksek olduğu için hazirana kadar sönecek. Saman alevi gibi parlayacak sonra sönecek. O atmosferi yakalamışken Ramazan’dan önce, martın ortası gibi baskın seçim yapıp geçelim, diye düşünebilirler. Bu düşüncemi ben hem DEVA Partisi teşkilatımızla paylaştım: ‘Arkadaşlar, olur da hani mart ortası bir baskın seçim olursa hazırlıksız olmayın’ dedim. Altılı masada da bunu dillendirdim liderlere. Yani böyle bir şey olabilir.

Seçim tarihi açıklansın. Biz iki gün sonra adayımızı belirleriz. Hiç sorun yok. Çünkü ne zaman yapacaklar bunu? Baskın seçim açıklamasını. Aralık sonu ocak başı özellikle asgari ücret şu bu falan açıklandıktan sonra, bir baskın seçim, ihtimalden bahsediyoruz. Olursa şaşırmayalım diye. Biz o güne kadar zaten ne yapacağız? Adayımızı belirlemeden önce bahsettiğim geçiş sürecinin yol haritasını ve politika ortaklaştırmasını bitirmiş olacağız. Dolayısıyla ondan sonra da ortak adayı konuşup bitirmenin tam ideal bir zamanı olacak yani. Ondan sonra da seçime yetişiriz sorun olmaz.”

Editör: Yadigar Hanım