DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin ‘Dijital Dönüşüm Eylem Planı’ tanıtım toplantısının ardından bir grup gazeteci ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre yurt dışında ve Türkiye’de 2 yıl süreyle asker bulundurmaya izin verilmesine ilişkin tezkerede çekimser kaldıklarını belirten Babacan, şunları söyledi: İçerideki meselelerde de dışarıdaki meselelerde de Cumhurbaşkanı şahsen kendisi bir taraf oluyor. Karşı tarafı ezen bir çizgi izliyor. Biz bunu çok yanlış görüyoruz. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ve başka ülkelerin iç siyasetine karışmamak ikisi 20 yıldır sürekli ihlal ediliyor.

“ZİHNİNDE SONUNA KADAR DENEYECEĞİ ŞEYLER VAR”

Uluslararası yatırımcıların endişeleri var, korkuları var. Biz ‘Aman rahat olun’ diyoruz. ‘Aman ha’ diyoruz, ‘Bugünkü hükümete kızıp da Türkiye’ye zarar verecek işler yapmayın’ diyoruz. İktidara geldiğimizde ekonomik tabloyu çok çabuk toparlayacağız. Tablo henüz buna müsait. Ancak seçime kadar neler yapacaklar bilemiyoruz. Yani gerçekten akıl dışı, rasyonel olmayan işler yaparlarsa o zaman iş daha zor olur. Çünkü Erdoğan hala ekonomiyi düzeltebileceğini zannediyor. Zihninde olan, sonuna kadar deneyeceği şeyler var. Deneyecek. Olmadığını görecek. Ülke zarar edecek.

“EKONOMİYİ TOPARLAYIP ÖYLE SEÇİME GİTMEK İSTİYOR”

Şu anki durum 2001 krizinden daha kötü değil. Bence Sayın Erdoğan ekonomiyi hâlâ düzelteceğini düşünüyor. Ekonomiyi toparlayıp, seçime öyle gitmek istiyor. Hâlâ zihninde olup henüz yapmadığı işler var. Sonuna kadar deneyecek. Bu iktidar iş başında olduğu sürece bu ülkenin ekonomisi toparlanmaz.”

“GEÇİŞ SÜRECİYLE İLGİLİ BİR İTTİFAK OLABİLİR”

6 muhalefet partisi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi öngören anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalarda ilerleme sağdı. Çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. 6 parti liderinin bir araya gelmesi gayet mümkün. Bu bir ittifak anlamına gelmez. Parlamenter sisteme geçiş süreci ile ilgili paket üzerinde bir uzlaşma lazım ki o zaman bir ittifaktan bahsedebilirim.”

“ŞAHSİ İKTİDAR BEKASI”

Erdoğan’ın, AKP Grup Toplantısı’nda “Millet zilletten hesap soracak” diyerek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ile ilgili görüntülerin yer aldığı bir video izletmesine tepki gösteren Babacan “Bu tutumun kabul edilmesi mümkün değil. Yani iç dünyasında bu şiddeti olumsuzlayan bir duruş yok demek ki. (10 büyükelçi krizi) Erdoğan’ın bütün hareketlerini iktidar bekası motivasyonuyla okumak lazım. Şahsi iktidar bekası. Dış ilişkiler de öyle, dış güvenlik de öyle. Artık bir beka kaygısı var. Bu kaygıyla pek çok şey söylüyor ve yapıyor. Bunların bir kısmı da ülkeye büyük zarar veriyor.