Alman medya kuruluşu Deutsche Welle (DW) Türkçe’de yayımlanan bir haber Çerkeslerin tepkisini çekti. Yayımlanan haberde, Türkiye'de Çerkeslere karşı asimilasyon uygulandığı iddia edildi. Sosyal medyada büyük tepki toplayan haberin ardından Çerkesler Türkiye gündemine girdi.

“İDDİALARI ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Çerkes Forumu Twitter hesaplarından tepki gösterdi. Forum, “Tüm Kamuoyunun Dikkatine! Çerkes Forumu ve Türkiye'deki Çerkesler olarak Alman DW kanalının Türkiye aleyhine iddialarını asla kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli birlik ve beraberliği aleyhine tüm oluşumların karşısındayız. Biz Çerkesiz. Bizden Hain Çıkmaz” dedi.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise, “Alman DW, Çerkes kardeşlerimize asimilasyon yapıldığını söylemiş! Biz Alman, Rus, soykırımından kaçan kardeşlerimize muhacir deriz. Siz de Almanya’da Türkleri niye asimile edemiyoruz diye dertlenirsiniz” diyerek tepkisini dile getirdi.

TEPKİLER ART ARDA

Tarihçi Sinan Meydan ise “Atatürk'ün 20.yüzyılda ‘Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir’ diyerek dinsel, mezhepsel, etnik ayrılıkların üstünde yurttaşlık bağını esas alarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, 21.yüzyılda dinsel, mezhepsel ve etnik bölücülüğün hedefinde olmaya devam ediyor” diyerek DW Türkçe’yi hedef aldı.

“ÜLKEMİZİ BÖLDÜRMEYECEĞİZ”

ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Amerika’da 50 eyaleti birleştirip ABD, Avrupa’da 27 ülkeyi birleştirip AB kuran EMPERYALİSTLER, Türkiye’yi BÖLME ‘proje’leri üretmeyi sürdürüyorlar. Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir’ diye tanımladığı milletimizi de ülkemizi de böldürmeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

Emekli Tümgeneral ve yazar Ahmet Yavuz, DW Türkçe’nin haberini alıntılayarak, “Türkiye Cumhuriyet’ini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. Bu tanım kimseyi dışlamaz aksine herkesi kucaklar. Bunun dışına çıkan saygıyı hak etmez zira yıkıcılıktır, bölücülüktür!” diye yazdı.

HABERDE NE DENİLDİ

Çerkeslerin, dünyada 40'tan çok ülkede yaşadığı aktarılan haberde, "Dünyada en fazla Çerkes nüfusu Türkiye'dedir ve maalesef en büyük asimilasyon da Türkiye'dedir." denildi.

Öte yandan bahsi geçen haberde "Çerkesler kültürlerini kaybetmemek için uğraşıyor. Teşvik etmek lazım, yoksa yakın bir gelecekte Çerkes dili ve kültürü yakın bir gelecekte yok olacak." ifadelerine de yer verildi.

GELEN DİĞER TEPKİLER:

Gazeteci Müjdat Öztürk: Bu haber Çerkes kökenli Türk vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bağları zayıflatmak amacı ile yapılmış bir "ajan gazetecilik" çalışmasıdır. Türk kimliğini parçalamaya yönelik haber görünümlü sinsi bir eylemdir. Çerkes

Gazeteci Nedim Şener: “Algı operasyonu” nasıl yapılır derseniz, örnek verebilirsiniz…

Habertürk Yazarı Kürşad Zorlu: Saptırma ve çarpıtma işte böyledir!

Gazeteci Yunus Paksoy: Irkçılığın ve faşistliğin kitabını baştan yazan bir ülkenin devlet kanalı için biraz fazla mı ne?

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük: Alman istihbarat aparatı DW Türkçe bakın neleri kaşıyıp gündeme getiriyor. Sanki Türk devleti Çerkez vatandaşlarımıza zulmetmiş gibi haber yapıyor.