Slovakya Başbakanına suikast girişimi Slovakya Başbakanına suikast girişimi

Almanya Sosyal Demokrat Partili (SPD) Avrupa Parlamentosu Milletvekili Matthias Ecke Almanya’nın Dresden kentinde 4 kişi tarafından saldırıya uğradı, ağır yaralandı.

ALMAN MİLLETVEKİLİNİN DURUMU AĞIR

Alman medyası, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ecke’nin saldırı sonrası ağır yaralandığını, ameliyata girme ihtimali olduğunu duyurdu.

“DEMOKRASİYE SALDIRI”

Almanya Başbakanı Scholz, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Omuz silkmek asla bir seçenek değildir. AP Milletvekili Matthias Ecke ve diğer adaylara yönelik saldırılar demokrasimizi tehdit etmektedir. Bunlara karşı birlikte durmalıyız. Matthias Ecke'ye acil şifalar diliyorum” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Faeser ise “Avrupa Parlamentosu üyesi Matthias Ecke'ye yönelik saldırının Avrupa seçimlerine sadece birkaç hafta kala gerçekleştiği düşünülürse, bu şiddet eylemi aynı zamanda demokrasiye yönelik ciddi bir saldırıdır. Anti-demokratik şiddetin yeni bir boyutuyla karşı karşıyayız. Anayasal devlet buna sert tedbirlerle ve ülkemizdeki demokratik güçleri daha fazla koruyucu önlemlerle karşılık vermelidir ve verecektir. Bu konuyu federal eyaletlerin içişleri bakanlarıyla çok hızlı bir şekilde görüşeceğim” ifadelerini kullandı.

Editör: Habererk Haber Merkezi