Altında iki haftadır görülen düşüş devam ediyor. Para para piyasaları uzmanı İslam Memiş altındaki bu düşüş ile ilgili yatırımcıları uyardı. Düşeşlerin alım fırsatı olduğunu ve yatırımcının bu fırsatı kaçırmamasını söyleyen Memiş, altın fyatlarında gelecek hafta itibariyle hızlı bir yükselişin yaşanacağını savundu.

İslam Memiş, altın piyasasında gelecek haftadan itibaren yatırımcıyı nelerin beklediğine dair önemli açıklamalarda bulundu. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına yönelik beklentinin yüzde 50 seviyesine yükseldiğine değinen Memiş, emtia piyasalarında yaşanacak dalgalanmalar gelecek hafta itibariyle yukarı yönlü olacağını kaydetti.

"1890 DOLARLIK DİRENÇ SEVİYESİ YILIN EN DÜŞÜĞÜ OLUR"

Ons altında büyük bir aşağı yönlü kırılma gerçekleştiğini, uluslarası piyasaların yaklaşık 2 haftadır altını baskılama yönünde hareket ettiğini belirten Memiş, şunları söyledi:

"Gün içerisinde 1900 doların altında ataklar yaşandı. Burada önemli bir direnç noktası var. Ben şu aşamada 1890 dolarlık direnç seviyesinin yılın en düşük durağı olacağını düşünüyorum. Buranın altına iniş beklemediğim gibi, haftalık raporumda da yayınladığım üzere gelecek hafta itibariyle ons tarafında 1930 ve 1960 dolara kadar beklenmedik derecede hızlı bir yükseliş yaşanacağını tahmin ediyorum. Buralar mutlaka beklenenden önce test edilecektir.

2023 için dip fiyattan alım yapma fırsatı bu haftanın kapanış seansıyla birlikte sona erebilir. O yüzden 48 saat içerisinde pozisyon almak, gelecek aylarda büyük bir getiri sağlayacaktır.

"ÇİN'DEKİ İFLASLAR DÜNYA GENELİNDE KRİZ BEKLENTİSİNİ YÜKSELTİYOR"

Bu haftanın önemli risklerinden biri Çin tarafından gelen ekonomik veriler oldu. Aslında Asya piyasalarından birkaç aydır oldukça karamsar veriler gelmeye devam ediyor. Yine de piyasalar tatil modunda olduğu için bu kötü haberleri pek fazla fiyatlamadı. Ancak ilerleyen günlerde olumsuz veri akışlarının etkisi daha fazla olacaktır.

Çin tarafında emlak şirketlerinin, inşaat şirketlerinin batma arefesinde olduğunu gösteren detaylar var. Burada önemli olan nokta Çin devletinin nasıl bir tutum sergileyecek olduğu. Biliyorsunuz ABD'de yılın ilk çeyreğinde büyük bir bankacılık krizi patlak vermişti ve bu domino etkisi yaratılmadan dizginlendi.

Çin'in olası bir iflaslara göz yumma hamlesi, dünya genelinde yeniden kriz beklentisini yükseltecek ve yatırımcıları 'güvenli liman' olarak bilinen altına yöneltecektir. Altın fiyatları bu nedenle ilerleyen haftalarda beklentilerin de ötesinde bir artış gösterebilir.

"SEÇİM ÖNCESİ YAŞANAN ÜÇLÜ KUR YENİDEN GELDİ"

Dolar endeksi sallanıyor olsa da henüz beklenen düşüşü yaşamadı. Elinde dolar bulunduran yatırımcı için şu anda en mantıklı yol parite üzerinden altın alımı yapmak olacaktır. Ons tarafı 1890-1960 bandını takip ediyor olsa da gram altın/TL fiyatlarında çok başka bir hikaye yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen kota uygulaması ve sınırlandırmaların gelmesiyle birlikte ek mali yükümlülükler arttı ve gram altın/TL fiyatındaki makas aralığının yine en az 50 lirayı koruduğunu gözlemliyoruz. Yani fiziki tarafta altın, gösterge kurdan 50 lira daha fazla. Bu makas bankaların uygulamasında ise 80 liraya kadar yükselebiliyor. Seçim öncesi yaşanan üçlü kur döneminin yeniden geri geldiğini belirtebiliriz."

Editör: Yadigar Hanım