Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’dan Ümit Özdağ MHP liderliğine oynuyor iddiası

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, İYİ Parti’nin içinde yaşadığı tartışma ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Bursalı, Ümit Özdağ'a ilişkin kritik iddialarda bulundu.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’dan Ümit Özdağ MHP liderliğine oynuyor iddiası

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, İYİ Parti’nin içinde yaşadığı tartışma ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Bursalı, “Ümit Bey liderlik kariyerini sonlandıracak bir politikacı değil. Bunu İYİ Parti’de sonlandırıyorsa gözü MHP liderliğinde demektir” iddiasında bulundu.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, bugünkü köşe yazısında İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partide kriz başlatan açıklamalarının ardından dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Bursalı, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu ‘FETÖ’cü’ olmakla suçlayan ve bu suçlamaların ardından partiden ihraç edilebileceği yorumları yapılan Özdağ için, ‘MHP liderliğine göz diktiğini’ yazdı.

Bursalı’nın, yazısının ilgili kısımları:

Ümit Özdağ’ın partiden kopuşuna yol açacak açıklamalarıyla neyi amaçladığı, çözülmemiş ciddi bir mesele olarak karşımızda duruyor.

Yoksa bu açıklamaları, partisiyle ipleri kopardığı için mi yaptı?

***

MHP’ye daha yakın

Özdağ, İYİ Parti’nin merkez sağda yol almasını engelleyici bir pozisyondadır, Türkçülüğü / milliyetçiliği buna engeldir; bu ittifakta resmen bulunmayan HDP’nin gönüllü desteğine bile tahammül edemiyor. Bu açıdan MHP’ye daha yakın bir profil çiziyor.

Özdağ ile 10 gün kadar önce yaptığım telefon konuşmasında, kurultayda üstü çizilenlerin büyük çoğunluğunun milliyetçi kadrolar olduğunu belirtmiş ve benim “merkez sağ tasfiyesi” görüşümün yanlış olduğunu belirtmişti. Aytun Çıray ve iki kişinin dışında geri kalan büyük çoğunluğun Türk milliyetçileri olduğunu söylemişti. Kurultayın bir kırılma noktası olduğu belli.

Kurultay olmasa bile Özdağ yine ayrılık çanlarını başka nedenlerden dolayı çalabilirdi. Meral Hanım’ın da Ümit Özdağ ile birlikte yol almak istediğini sanmıyorum.

İpler kopmuş muydu?

Baştaki sorumuza geri dönersek, Ümit Özdağ niye partiden kopuşuna yol açacak böylesine suçlayıcı açıklamalar yaptı?

Bu soruya yanıt vermek için şu soruyu sormalı: Yoksa artık İYİ Parti içinde kendisine politik bir oyun alanı kalmadığını mı gördü?

Bu açıklamalardan önce Meral Akşener ile bağları tamamen kopmuş muydu?

Bu nedenle mi, büyük bir suçlama ile partiden ayrılış sürecini başlattı?

Bunlar mümkün.

Ümit Bey liderlik kariyerini sonlandıracak bir politikacı değil.

Bunu İYİ Parti’de sonlandırıyorsa gözü MHP liderliğinde demektir.

Nasıl olur falan demeyin, politikada yarın neler olacağını bilemeyiz.

Devlet Bahçeli sonrasına daha şimdiden soyunduğunu görür gibiyim.

Siyasi çizgisi ve İYİ Parti içindeki politikası aslında MHP ile örtüşüyor. Ne MHP’liler onu yadırgar ne de kendisi yıllarca politika yaptığı MHP’de zerre yabancılık çeker.

Bir erken liderlik kapışmasının kapısını araladı Ümit Özdağ.

YORUM EKLE