Ekonomi yönetimine "CDS Oscar"ı verildi

Av. Rubil Gökdemir'in "Alın size bir dünya şampiyonluğu daha! Ekonomi yönetimine "CDS Oscar"ı verildi" başlıklı yazısı;

Ekonomi yönetimine  "CDS Oscar"ı verildi

Temerrüt riski sigortası diye bilen CDS işlemlerinde, ekonomik büyüklük veya toplam dış borçlara oranına göre dünya birincisi olduk.

Dünya finans piyasalarından trilyonlarca $ kredi kullanan ÇİN 50 milyar $'lık CDS primi işlemiyle birinci sırada bulunurken, 44 milyar $'la Türkiye 2. ve 40 milyar $'la Brezilya 3. sırada bulunuyor...

Konuyu fazla karıştırmayalım, ÖZETLE; içinde bulunduğumuz riskler sebebiyle DÜNYANIN EN YÜKSEK RİSK PRİMİNİ ödeyen ülkesi durumundayız. Yani bu risk primleri sebebiyle en yüksek faizle borçlanabilen ülkeyiz.

Bu durumu rakamlarla anlatmak gerekirse; Dünyada toplam kredilerin büyüklüğü 250 trilyon $ civarında iken, CDS prim işlemlerinin toplamı 509 milyar $'dır.

Türkiye'nin toplam dış borç stoku yaklaşık 450 milyar $ civarında bulunmasına karşın, tek başına CDS prim işlemlerinde 44 milyar $'la bu işlemlerdeki payı %8,6'dır. Yani Dünya kredi hacminin ancak %1,8'lik oranına denk gelen borçlarımıza karşın risk primlerindeki payımız %8,6'dır.

Sakın kimse Arjantin veya Venezüela gibi ülkeleri örnek vermesin. Bu gibi ülkeler zaten temerrüde düşmüş olduklarından, bu kategoriler dışında bulunmaktalar.

Çok basit bir örnekle anlatalım; ÇİN sahip olduğu on tane otomobil için 50 TL Trafik sigortası primi öderken, Türkiye sahip olduğu TEK otomobil için 44 TL sigorta primi ödüyor. Çünkü çok kaza yapmışsın kardeşim !

Bilmem ki, durumu tam anlatabildik mi?

Anlamadık diyenlere, "Bilal'e anlatır gibi" tekrar anlatırım yoksa! 

TÜM YAZILARI

YORUM EKLE