Eskiden terk edilen çocuklar Câmiye bırakılırdı, Minik Hamza AVM’ye bırakıldı...

Olay Bursa’da geçtiğimiz Cuma akşamı meydana geldi. Bursa’nın işlek alışveriş merkezlerinden bir tanesinin oyun parkına bırakılan 3 yaşındaki çocuk annesi için ağlayınca güvenlikçiler anneyi bulmak için seferber oldu. Bir kadına telefon numarasını bırakarak giden annenin verdiği numara da yanlış çıkınca olay polis ekiplerine bildirildi.

Eskiden terk edilen çocuklar Câmiye bırakılırdı, Minik Hamza AVM’ye bırakıldı...

Olay yerine gelen çocuk polisi minik çocuğun montunun cebinde bir not buldu. Annesi tarafından yazıldığı tespit edilen notta genç kadının oğluna bakamadığı, başka çaresi olmadığı için onu bırakmak zorunda kaldığı, işlerini düzeltince oğlunu yeniden alacağı ve oğlunun isminin Hamza olduğu yazıldığı görüldü.

Çocuk polisi minik Hamza’yı Bursa Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslim ederken annenin bulunması için de harekete geçti. Yapılan araştırmalar neticesinde bir otelde bulunan anne emniyet ve savcılık ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Günlerdir basın mensuplarının ulaşmaya çalıştığı anneye sosyal medya aracılığıyla ulaşıldı.

Hakkında yapılan haberlere açtığı bir Twitter hesabından açıklık getiren anne yazılanların yalan olduğunu ileri sürerken, çocuğunu iş görüşmesine gitmek için bıraktığını yazdı. Anne Gamzenur E. açtığı sosyal medya hesabından

“Ben Gamze. Bursa’da AVM’de çocuğunu terk eden vicdansız anne dediğiniz anne. Benim ne hayat yaşadığımı kimse bilmeden, yalan yanlış şeyler. Benim kimsem yok, bırakacak yerim yok. Ben ekmek parası ararken herkes görüp görmemezlikten geldi. Şimdi herkes konuştu. Benim canım yana yana sırf "sıcak yeri olsun" dedim. Ben yürüyorum sokakta üşümeden. Zorladım çabaladım, olmadı. Bakan olmadı, kimse bakmak istemiyordu. "Az para veriyorsun" diyorlardı "yaramaz" diyorlardı. Ben aylarca işe gidemedim aylarca. Şimdi bilip bilmeden insanların gözünde vicdansız anne oldum. Ben kar altında yürürken o iyi yerde olsun istedim. Çalışıyorum onu almak için” ifadelerini paylaştı.

Gamzenur E.’nin daha önce de oğlunu çocuk esirgeme yurduna bıraktığı daha sonra yeniden yanına aldığı biliniyor.

Yazarlarımızdan Kerime Yıldız yayınlanan yazısında "Câmi mi AVM mi?" diye sordu.

Yıldız "Bugün çok kısa yazacağım.

Geçtiğimiz hafta bir kadın AVM’de çocuğunu terketti. Bir de not bıraktı.

“Artık bakamıyorum!”

Herkes, meseleye, “vicdansız anne” veya “ekonomik kriz” diye bakıyor. Oysa gözden kaçırdığımız çok acı bir gerçek var.

Eskiden çocuğuna bakamayan anneler, câmi avlusuna bırakırlardı.

Demek ki AVM’ler, câmilerden daha güvenilir hâle geldi.

Câmi, cemaat, imam kelimelerinin içi boşaldı.

Dindarlara güvenilmiyor.

Esas darbe bu!

15 Temmuz’u atlattık diye seviniyoruz ama elin oğlu, 12’den vurdu gitti.

Diyânet İşleri Başkanlığı, bu konuda ne düşünüyor acaba?" dedi

TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE