Ozan'ın Ardından, Onu Biz Öldürdük...

İrfan Sönmez'in "Ozan'ın Ardından, Onu Biz Öldürdük..." başlıklı yazısı;

Ozan'ın Ardından, Onu Biz Öldürdük...

Ozan Arif hayatını kaybetti,İnna Lillah ve İnne ileyhi raciun. Hepimiz ondan geldik ve yine ona döneceğiz. Ölümü öldürmek mümkün değil, vakti geldiğinde hepimiz emaneti sahibine tevdi edeceğiz.

Bugünden itibaren Ozan Arif'le ilgili övgü dolu sözler yazılacaktır. Şiiri, sanatı, dava adamlığıyla her türlü övgüye layıktır. Ama acaba ona methiyeler dizenlerin ondan bahsetmeye hakları var mıdır? Bizim kuşağın harcında Ozan'ın şiirlerinin, deyişlerinin çok büyük emeği var. Hele 12 Eylül döneminde yazdıkları, çizdikleri ile duygularımızın tercümanı olmuş, ayakta durmamızı sağlayan bir kaç isimden biri olmuştur. Onun biri firar, biri mahpus, biri sürgün olan üç kardeşi anlatan deyişini belki bin defa dinlemişimdir. İçerideki ile dışarıdakini bütünleştiren bu kadar güzel bir ağıt söylenmemiştir.

Evet, bugünden itibaren ona ne övgüler dizilecektir. Ama açık söylüyorum, bugünkü kuşak ülkücülerinin ondan tek kelime ile bile bahsetmeye hakkı yoktur. Dili ve sazı kılıç kadar keskin olan bu kişiyi kim susturdu? Sazı, sözü gönülleri kuşatan bu büyük sanatçının dilini- sazını kim zincire vurdu? Ozan'ın en az yirmi senedir sanatı mahkum edilmiştir. 12 Eylül'ün susturamadığı bu adamı kendi insanları susturmuş, üstüne üstlük bir de hain ilan etmişlerdir. Ozan bu ülkeye, bu davaya hangi hainliği etti? Bu milletin aleyhine olacak, ezana, bayrağa, vatana zarar verecek ne söyledi? Ölüm döşeğindeyken bile ülküsünü, ülkesini düşünen bir adam hain ilan edilerek kenara atılmıştır. Ozan'ı kanser öldürmedi, siz öldürdünüz, sizin vefasızlığınız, akılsızlığınız,vicdansızlığınız ve ahmakça teslimiyetiniz öldürdü.

Sanatçı adam samimi adamdır, inandığını söyler. Doğrusu da yanlışı da ağzındadır. Bir çokları gibi önden cami arkadan kilise gibi davranmaz. Söylediklerinin bazısı sağa- sola batabilir, ama bu onun samimiyetine, dürüstlüğüne halel getirmez. Sanatçıyı bu şekilde anlamak gerekir. MHP/BBP ayrışmasında aleyhimize çok şeyler söyledi, ama biz onun samimi olduğunu, davanın sükut edeceği endişesi taşıdığını iliyorduk. "Ölmez bu hareket ölmez bu dava" şiirini o psikoloji içinde yazmıştı. Ne kırıldık, ne de kendisine karşı kötü hisler besledik. Hep keşke Ozan bu tarafta olsaydı diye düşündük. Onun sazını-sözünü dinlemeye devam ettik.

Çok etkili, çok yüreklere işleyen bir üslubu vardı. Siyasetin giremediği yere onun sözü,sazı rahatlıkla girebiliyordu. Hiç unutmam 1991 yılında Elazığ'da hastanede yatıyordum, kaldığım odaya bir teyp getirmiş arada bir Ozan Arif'i dinliyordum, o sıralar 12 Eylülcüler için söylediği " Barut değil, şarap kokan paşalar" deyişi çok meşhurdu.Bundan dolayı yargılandı da. 12 Eylüle karşı direncimizin, mücadelemizin sembolüydü. Bu tip deyişlerin içeride nasıl etki yarattığını anlatamam. Ölmediğimizi, ayakta olduğumuzu Ozan Arif'in şiirleri bize telkin ediyordu. Hastanede alkol tedavisi gören bir Diyarbakır'lı vardı. Tedavisi bitince vedalaşmak için eşiyle birlikte odama geldi. Ozan Arif'i dinliyordum. Onlar gelince sesi hafifçe kıstım, bir çay içimi muhabbet ettik ama adamın kulağı Ozan Arif'teydi. Bu kim dedi, Ozan Arif dedim. Neci dedi, tereddüt ettim diyeyim mi demiyeyim mi, dedim: bu biz ülkücülerin ozanı. Ne güzel söylüyor dedi, kalktı ben de ülkücü oldum dedi. Bu kasetleri nerede bulabilirim, bulamazsın al bunlar senin olsun ben yine getiririm diyerek bende olanları verip yolcu ettim.(Bunu tam 15 yıl önce de yazdım, Ozan Arif'i susturmayın dedim) İşte Ozan Arif bu kadar etkiliydi. Onu susturanlar da zaten bunun için susturdular. Onu yirmi yıl önce Ülkücü hareket, şimdide kanser öldürdü. Ne diyeyim Allah ona rahmet etsin, bizi de ıslah etsin.

TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozan Arif
Ozan Arif - 4 ay Önce

irfan Hocam sizde yine Ozan Arif gibi duygu ve düsüncelerimize Tercüman oldunuz Allah razi olsun.

Ozan Arifimize Allah rahmet eylesin umariz bize Hakkini Helal etmistir.

Zaza BİNGÖL
Zaza BİNGÖL - 4 ay Önce

MEKANI CENNET OLSUN.SENİ UNUTMAYACAK ,BU MİLLET.

Şamil Kartal
Şamil Kartal - 4 ay Önce

ALLAH RAHMET ETSIN. BIRILERIDE BIRYERLERINI KINALASIN.

Alper Baytemur
Alper Baytemur - 4 ay Önce

Ozan Arifi harcayanda engelleyende hain edende Sefkat Cetin ve ekibi. Bunu herkese duyurun yüzüne haykirin onlarin. Urtanmadan arlanmadan taziye mesaji yazmis Sefkat Cetin. Ozan Arif hirsiz cikarci yiyici küfürcü seviyesiz cingene ve nitekim hain diye ilan ettiler. Bunu yapan bu ekip ve Devlet Bahceliye de Ozan Arife karsi tavir aldiran bunlar. Simdi utanmadan taziye yazyiorlar. Böyle insanlarin yüzüne tükürülmedikce yakalari yolunmadikca dersleri verilmedikce ulu orta bizden hareketimizden milletimizden hicbir cacik olmaz. Ozan Arif aksiydi kimini göre kontrölsüzdü ama iste böyle acik sözlü mert adamdi. Serefsiz bilinene mertce cikisirdi. Yazik oldu Adama.

fatih23
fatih23 - 4 ay Önce

hocam ellerine sağlık.Allah rahmet eylesin.

Metin öztürk
Metin öztürk - 4 ay Önce

Şimdi gidip cenazesinde hain Ozan diye bağırsınlar. Hep bizi bize doğrattılar bir de af ilan ediyorlar peki sizi kim affedecek?

SIRADAKİ HABER