İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, son yapılan anketin sonuçlarını Şirin Payzın'a değerlendirdi.

Anket sonuçlarına göre, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yüzde 50+1'i yakalamayarak ilk seçimlerde iktidardan düşeceği görüldü.

Son anket sonuçlarını paylaşan İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, "AKP seçmeni ittifaktan MHP kadar memnun değil" dedi. Selçuki, CHP ve İYİ Parti ile ilgili de dikkat çeken anektodlar aktardı.

ERDOĞAN 50+1'İ YAKALAYAMIYOR

Yaptıkları araştırmanın sonuçlarının hem ekonomik sorunların çözülebileceği yönünde hem de partilerin çekirdek oylarına ilişkin fikir verdiğini dile getiren Selçuki, “Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda en fazla çekirdek seçmeni olan lider fakat öte yandan mevcut desteği yüzde 50+1’lik koşullara göre yeterli değil” dedi.

Ekonomideki kötü gidişatın, seçmenin parti ve ittifak değiştirmesinde “duygusal yükü” azalttığını ifade eden Selçuki, yaptıkları araştırmada katılımcılara seçenek sunmadıklarını ve sonuçlarda çıkan seçeneklerin katılımcıların kendisi tarafından belirlendiğine dikkat çekti. 

"İMAMOĞLU'NUN ÜLKE ÇAPINDA BİR KİTLESİ OLUŞTU"

“Türkiyede kararsızlardan ziyade yüzer geçer diye tabir edilen, başka bir partiye oy vermeye hazır bir kitle var. Birileri ikna edebilirse geçmeye hazırlar ama ikna edilemezse yerlerinde kalıyorlar” diyen Selçuki, belediye başkanlarının da listede yer almasını “Belediye başkanlarının özellikle Ekrem İmamoğlu’nun ulusal ekonomik sorunlar bakımında icraat pozisyonunda olmamasına rağmen üçüncü sırada yer alması ülke çapında bir kitlesinin oluştuğunu gösteriyor” sözleriyle yorumladı. 

Araştırma sonuçlarında desteği azalan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birinci çıkmasının çelişki olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Selçuki, “Başka bir alternatif ortaya koyulmamış olması seçmenin başkalarına yönelmesine imkan vermiyor” dedi. 

Ünlü anket şirketi araştırdı; İşte çok konuşulacak son anket sonuçları; AKP, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, MHP, Saadet Partisi...

"HDP SEÇMENİ İTTİFAK İSTEMİYOR"

Araştırma yaptıkları sırada en net cevabı veren seçmenin HDP seçmeni olduğunu belirten Selçuki, HDP’li seçmenin CHP ile ittifaka destek vermediğini ve yüzde 76 oranında ‘tek başına seçime girsin’ yanıtı aldıklarını söyledi.

"AK PARTİ SEÇMENİ MHP SEÇMENİ KADAR MEMNUN DEĞİL"

İYİ Parti seçmeninin MHP ile bir ittifaka sıcak bakmadığını dile getiren Selçuki, “AK Parti seçmeni MHP seçmeni kadar  ittifaktan memnun değil. İYİ Parti’li seçmenler içinde  MHP’nin olduğu bir  ittifak istemiyor. Hem CHP seçmeni hem İYİ Parti seçmeni Millet İttifak’ından memnun. CHP’de HDP ile ittifak isteyenler çok az. HDP ise CHP seçmeninden farklı olarak yüzde 8 ittifak yapılsın diyor” diye konuştu.