Bupar Araştırma Şirketi, asgari ücrette ara zam ile yapılan artışı vatandaşlara sordu. Bupar Araştırma Şirketi Başkanı Erkan Akaltun, anket sonuçlarını, “Vatandaşların yarısı bu kararın seçim ve oy kaygısı ile yapıldığını söylemiştir" dedi.
Bupar Araştırma Şirketi, 13 ilde 1532 kişi ile yüz yüze görüşerek yeni asgari ücreti sordu. Ankette katılımcılara asgari ücret zammından haberdar olup olmadıkları soruldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 89.7’si “Evet” derken yüzde 10.3’ü “Hayır” cevabı verdi..

“Sizce, neden asgari ücrete altı ay erken zam yapıldı” sorusuna katılımcıların yüzde 50.4’ü asgari ücrete yapılan ara zam için “Siyasi oy kaygısıyla. Seçim geliyor. Oy kaybetmemek için” değerlendirmesi yaptı. Vatandaşların yüzde 47.8’i “Hayat pahalılığından. Vatandaş geçinemez oldu” yanıtını verirken yüzde 1.8’i ise fikir belirtmedi.

5 bin 500 TL’ye yükseltilen asgari ücretin yeterli olup olmadığı sorusuna katılımcıların yüzde 81.7’lik kesimi zammı yetersiz bulurken, yüzde 18.3’ü zammın yeterli olduğunu söyledi.

“Asgari ücretle vatandaş geçinebilir mi” sorusuna ankete katılanların yüzde 95.7’si “Hayır” derken yalnızca 4.3’ü “Evet” cevabı verdi.

“Asgari ücret zammı hayat pahalılığını artıracak mı” sorusuna gelen yanıtlar ise şöyle oldu: Yüzde 75.3 “Evet”, yüzde 14.1 “Hayır”, yüzde 10.6 “Fikrim yok.”

Ankette yer alan “Verilen zamlar vatandaşta yıl sonuna kadar bir rahatlama sağlar mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 76.2’si “Hayır”, yüzde 17.8’i “Evet” derken yüzde 6’sı fikrinin olmadığı yönünde fikir belirtti.

Ankete göre siyasi olarak görülen zam kararının AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranlarına etki etmeyeceği ortaya çıktı. “Asgari ücrete yapılan bu zam Cumhur İttifakı partilerine oy artışı sağlar mı” sorusuna katılımcıların yüzde 74.6’sı “Hayır”, yüzde 19.5’i “Evet”, yüzde 5.9’u da “Fikrim yok” yanıtını verdi.

Ankette “Bugün milletvekilliği seçimi yapılacak olsa hangi ittifak daha fazla oy alır? Daha fazla milletvekili çıkarır” sorusuna ise katılımcıların yüzde 56.7’si “Millet İttifakı”, yüzde 38.8’i “Cumhur İttifakı”, yüzde 4.5 de “Bilmiyorum, fikrim yok” yanıtını verdi.

Ankette ayrıca “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak olsa Recep Tayyip Erdoğan ile beğendiğiniz, hakkında olumsuz kanaatiniz olmayan birisi yarışsa kime oy verirsiniz” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 56.7’si “Diğer aday” yanıtını verdi. Yüzde 23.5’lik bir kesim “Her koşulda Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm” dedi. Katılımcıların yüzde 19.8’i ise soruyu, “Fikrim yok” şeklinde yanıtladı.

Editör: Yadigar Hanım