Akdeniz'de göçmen faciası: Onlarca kişi hayatını kaybetti!

Akdeniz'de göçmen faciası yaşandı.

Akdeniz'de göçmen faciası: Onlarca kişi hayatını kaybetti!

Akdeniz'de Tunus açıklarında bir göçmen botu alabora oldu.

En az 43 göçmen hayatını kaybederken, 84 göçmen ise kurtarıldı.

Yasa dışı yollarla Avrupa'ya geçmeye çalışırken Tunus'ta göçmen teknesi alabora oldu. Edinilen bilgiye göre, göçmenlerin Libya'dan İtalya'ya gitmekte oldukları, batan bottaki göçmenlerin Mısır, Sudan, Eritre ve Bangladeş kökenli oldukları öğrenildi. 

Bu sabah gelen bilgiye göre ise, sahil güvenlik güçlerinin 30 Haziran ve 1 Temmuz'da ülkenin güneyindeki Safaks vilayetine bağlı El-Avabid açıklarında 8 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaştığı söylenmiş, Cibabili, sahil güvenlik güçlerinin ayrıca Safaks vilayetine bağlı Sidi Mansur açıklarında tekneleri bozulan 46 düzensiz göçmeni kurtardığını belirtmişti. 

Afrika'nın kuzeyindeki Tunus ve Libya gibi ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa'ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için bir çıkış noktası olarak görülüyor.

Her yıl binlerce göçmen daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya ulaşmak için Afrika'dan Akdeniz'e açılıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden Carlotta Sami, 4 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, 2021 başından mayısa kadarki dönemde en az 500 göçmenin Orta Akdeniz göç güzergahında Avrupa'ya geçmeye çalışırken denizde can verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Haber Global

YORUM EKLE