İstanbul Valiliği gençleri coplayan o polisi açığa aldı!

İstanbul Valiliği, 2 Ocak günü İstanbul Üniversitesinde yemekhane düzenlemesine karşı protesto eden öğrencilere copla müdahalede bulunan polislerden birinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü önünde 2 Ocak 2020 tarihinde toplanan yaklaşık 200 kişilik gruba İl Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince eylemin sona erdirilmesi çağrısında bulunulmuştur.

Grup üyelerinin ısrarla gösteriye devam etmesi ve güvenlik güçlerine fiili mukavemette bulunmaları üzerine, tarihi ana kapı önüne set çekilmek suretiyle olaya müdahale edilmiştir.

Yaşanan olay nedeniyle 3 Ocak 2020 tarihinde derhal soruşturma başlatılmış, 1 polis memuru hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmıştır."

Ne olmuştu?

Rektörlüğün kararına göre, İstanbul Üniversitesi’ne bağlı yemekhanelerin tamamında 2 Ocak 2020’den itibaren öğrencilere verilen kahvaltılar kaldırılacak ve öğrencilerin normalde her öğün indirimli yiyebileceği öğün sayısı bire düşürülecekti. Bu kararla öğle yemeğini öğrenci ücretiyle yiyen üniversiteliler, akşam yemeği için tam ücret ödemek zorunda bırakılacaktı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, gerek üniversitenin kampüslerinde gerek sosyal medyadaki eylemleriyle kararı protesto ederek yeni yemek düzenlemesinin geri çekilmesini istedi.

“Ekonomik kriz koşullarında cüzi miktardaki parayla yaşam mücadelesi verdiklerini ve krizin faturasının öğrenci ve emekçilere kesilmesine karşı olduklarını” söyleyen öğrenciler, 2 Ocak günü Merkez Kampüste toplanarak rektörlüğe dilekçe vermek istedi.

Okul içinde toplanan öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermeyen polis, dilekçe vermek için gelen diğer öğrencileri ise okulun içine sokmadı. Özel güvenlik görevlileri ve polis, engellemelerini sloganlarla protesto eden öğrencilere coplarla saldırarak dilekçe vermelerine engel oldu.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü karara gelen tepkiler üzerine 6 Ocak’ta kendi kararını iptal ederek, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 21:44
YORUM EKLE