Mansur Yavaş’a iftiralar atan "saygın iş adamı" Necmettin Kesgin'in 'Çocuklara ilişkin müstehcen görüntü' cezası onaylandı

Yerel seçimler öncesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelttiği suçlamalarla gündeme gelen Necmettin Kesgin'in istinaf başvurusu reddedildi. Kesgin'in ‘müstehcen çocuk görüntüsü bulundurmak'tan aldığı 3 yıl hapis ve bin gün adli para cezası kesinleşti.

Mansur Yavaş’a iftiralar atan "saygın iş adamı" Necmettin Kesgin'in 'Çocuklara ilişkin müstehcen görüntü' cezası onaylandı

28 Nisan'da oy birliği ile alınan kararda, “Yapılan incelemede vicdani kanının oluştuğu, duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede; atılı eylemin sanık tarafından işlendiği ve doğru olarak nitelendirildiği, kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezayı artırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesinin dosyaya uygun olarak takdir edildiği anlaşılmış, incelenen dosyaya göre verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından sanık müdafinin istinaf talepleri yerinde görülmemiş olmakla istinaf başvurusunun esastan reddine karar verildi” denildi.

Daha önce "çocuklara ilişkin müstehcen görüntü bulundurmak" suçundan hâkimin değiştirilmesine rağmen, suç yoğunluğu nedeniyle cezası artırılarak 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Kesgin'in istinaf başvurusu reddedilerek mahkûmiyeti onandı.

HAVUZ MEDYASININ "SAYGIN" İŞ ADAMI!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde "senet" konusunda iftira atarak suçlayan ve bir kısım medya tarafından "saygın iş adamı" olarak sunulan Necmettin Kesgin, çocuklara ilişkin müstehcen görüntü bulundurmak suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kesgin’in Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesine yaptığı istinaf başvurusu reddedilerek mahkûmiyet kararı onandı.

Karar istinaf savcılığı tarafından da görülerek uygunluğu tescillendi.

Mansur Yavaş hakkında sahte suç üretip iftira atan Necmettin Kesgin’in, Yavaş'ın şikâyeti üzerine sahte senedi kendisinin düzenlediği ortaya çıkmıştı. Kesgin resmi belgede sahtecilikten 4 yıl, şantajdan 1 yıl 3 ay ve özel hayatın gizliliğini ihlalden (yaptığı görüşmeleri izinsiz olarak görüntülü ve sesli olarak kayıt yaptığı) 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.

Seçim öncesinde Mansur Yavaş'a karşı karalama kampanyasının aktörü olarak bilinen Necmettin Kesgin'in daha önceden de sahte ÖSYM belgesi düzenlemek suretiyle resmî evrakta sahtecilik suçundan 1 yıl 8 ay kesinleşmiş cezası bulunuyordu.

Toplam 11 yıldan fazla hapis cezası alan Kesgin, iki ay önce yakalanarak cezaevine gönderilmiş ancak covid-19 salgın süreci nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

YORUM EKLE