Mehmet Baransu hakkında 45 yıla kadar hapis cezası istendi

Beraat kararı ile sonuçlanan “Balyoz Planı” davasında yargılanan sanıklara kumpas kurduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Mehmet Baransu ile Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar hakkında savcılık esasa hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Baransu’nun 45 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Mehmet Baransu hakkında 45 yıla kadar hapis cezası istendi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Baransu tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile katıldı. Duruşmada mütalaasını mahkemeye sunan duruşma savcısı tutuklu sanık Mehmet Baransu’nun “FETÖ terör örgütü üyeliği” suçundan Mersin’de yargılandığı bir davadan aynı suçtan ceza aldığı için bu davadaki cezanın reddine karar verilmesini talep etti. Öte yandan savcı Baransu’nun, “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etme”, “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme” ve “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklama” suçlarından toplamda 24 yıldan 45 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

AHMET ALTAN’A 15 YIL HAPİS TALEBİ

Savcılık sanıklar Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar’ın ise, “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı savunması sorulan Mehmet Baransu, savunmasını hazırlamak için süre istedi.

YORUM EKLE