Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamada ölü sayısı artıyor

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi.

banner311

Patlamadan ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 45-50 kadar işçiye ulaşılmaya çalışıldığını belirtti.  AFAD yaptığı açıklamada fabrikada radyasyon kaynağı bulunmadığını belirterek, ölçümlerin devam ettiğini  duyurdu. 

"20 kişi işe gelmedi"

Bölgeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hendekte olan patlama sebebiyle geldik. Daha önce burada benzer şekilde 2 patlamanın olduğunu biliyoruz. Hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. 97 yaralımız nakledildi. 16 kişi taburcu edildi. 1 kişi ağır yaralı olarak tedavi altında. 31 yaşında bir hastamız. Durumu ciddi olan bunun dışında herhangi bir yaralımız yok. Milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit  sülfit dioksit gibi gazlar bulunuyor. Tansiyon, solunum sıkıntısı yaşayan, riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. Yakın bölgenin 12 saatini önemli olduğunu maskeli olunması, mümkün mertebe dışarı çıkılmaması ve kapı-pencerenin kontrollü açılmasını öneriyorum. Çalışan toplam 186 kişi olduğunu biliyoruz. 100 kişiye ulaştık, 20 kişi işe gelmedi, diğer kişilerle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Erken dönemde sahadan ayrılanlar da var. 45-50 kişi haber alınamayan." açıklamasını yaptı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın bakanımız açıklamaları yaptı. Soğutma çalışmaları ve enkazdaki çalışmalar devam ediyor. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Başsavcımızın da denetiminde nasıl meydana geldiğini araştırılıyor.” diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Aile ziyaretlerimize başladık, yardımlarla yanlarındayız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı.  Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamadan sonra meydana gelen yangının kontrol altına alındığını belirterek, "Söndürme çalışmaları havadan gerek helikopterler gerekse uçak vasıtasıyla bu çalışma  devam ediyor." diye konuştu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada,  "Sakarya Hendek’te, şehrin uzağındaki havai fişek fabrikasında bir patlama oldu. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla süreci yakından takip etmek için birazdan olay yerinde olacağız. 85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 73 yaralımız var." düşüncelerini kullandı. 

Bakanlar bölgede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gitti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.