Ünlü gitarist Soner Egesel intihar etti

Klasik gitarist, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Öğretim Görevlisi Soner Egesel 23 Ağustos Pazar günü Bartın'da kaldığı otel odasında geçirdiği bunalım sonucu yaşamına son verdi.

Ünlü gitarist Soner Egesel intihar etti

Türkiye'nin önemli gitar ustalarından Soner Egesel vefat etti. Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Egesel, kurucularından olduğu “Bilkent Gitar Üçlüsü”yle yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser vermişti.

Türkiye’nin önemli klasik gitar ustalarından, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Öğretim Görevlisi Soner Egesel vefat etti.

Egesel’in Bartın’da kaldığı otel odasında geçirdiği bunalım sonucu hayatına son verdiği öğrenildi.

SONER EGESEL KİMDİR?

1968 doğumlu Egesel, bir dönem klasik gitar aleminde büyük ses getiren Bilkent Gitar Üçlüsü’nün üyesiydi. Soner Egesel, ilk hocası Gürsel Süer‘in yönlendirmesiyle ODTÜ Klasik Gitar Kulübü ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Ahmet Kanneci’nin öğrencisi oldu. Lisans öğrenimini Polonyalı gitarist Ireneusz Strachocki ile “Yüksek Onur Derecesi” alarak Bilkent’te tamamladıktan sonra gene Bilkent MSSF’nde 1996’da Yüksek Lisans, 2000’de Sanatta Yeterlik Programı’nı bitirdi. 2001’de Yardımcı Doçent unvanını aldı ve Mimar Sinan’da bir süre hocalık yaptıktan sonra Ankara’ya dönerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda çalışmaya başladı. Bir süre Gitar Sanat Dalı Başkanlığı yaptı.

1987-2001 yılları arasında, Kağan Korad ve Kürşad Terci ile kurdukları “Bilkent Gitar Üçlüsü”yle yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser ve festivallere katıldı. Çeşitli dönemlerde çalıştığı isimler arasında Leo Brouwer, Costas Cotsiolis, Hubert Kappel, Marco Socias gibi ustalar bulunuyor.

YORUM EKLE