Vergi borcunuz var mesajına dikkat!

Dolandırıcılar sadece kendilerinden şüphelenmeyen çevirimiçi kullanıcıları değil, şirketlerde çalışan insanları da kandırmaya çalışıyorlar. Dolandırıcıların çok sayıda tekniği var ancak çoğu zaman denenmiş ve doğrulanmış teknikler daha sık kullanılıyor.

Vergi borcunuz var mesajına dikkat!

1- YEMLEME TÜRLERİ

Siber suçlular sadece gönderdikleri mesajları okumakla kalmayıp, onlara tepki vermenizi bekler. Gönderdikleri bağlantıya tıklamanızı, eki açmanızı, faturayı ödemenizi beklerler. Bunu yapmanızı sağlamak için de dikkatinizi çekmeleri gerekir.

2- BORCUNUZ VAR BİLDİRİMİ

E-posta kutunuzda vergilerinizi tam ve zamanında ödemediğinizi ve tutara faiz eklendiğini belirten bir e-posta belirir. Mesajda duruma itiraz etmek isterseniz ekteki formu indirmeniz, doldurmanız ve göndermeniz gerektiğini yazılıdır. Bununla birlikte forma bir makro gömülmüştür ve makroyu etkinleştirdiğinizde hemen bir kötü amaçlı yazılımı indirerek çalıştırır.

Birçok işletme vergiyle ilgili bildirimlere endişe ve korkuyla yaklaşır. Ancak şüpheci olmak önemlidir, böylece gerçek ve sahte arasındaki farkları anlayabilirsiniz. Her şeyden önemlisi yerel vergi dairenizin e-posta gönderme veya insanları arama eğiliminde olup olmadığını öğrenmeniz yerinde olacaktır.

3- BEKLEYEN ÖDEMELERLE İLGİLİ

Tüm vergilerinizi ödediniz, tüm yüklenicilerle anlaştınız. Elim temiz diyorsunuz, ama yine de ödemelerden birinin yapılamadığını belirten bir mesaj alabilirsiniz. Bundan sonrası sözde yeniden düzenlenen bir faturayı ödeme talebinden, garip sitelere yönlendirmeye kadar farklı farklı yerlere gider. Antivirüsler şüpheli bağlantıları engelleyebilir, ancak aynı faturayı iki kez ödemenizi engelleyecek olan şey sağduyunuzdur.

4- ÇEKİCİ TEKLİFLER

Satış e-postaları, en azından bir kısmının iyi bir hedefe ulaşacağı umuduyla genellikle rastgele gönderilir. Toplu satış e-postalarına benzeyen, ancak ürün veya hizmet ayrıntıları gibi görünmesi amaçlanan kötü amaçlı ekler içeren dolandırıcılık e-postaları da aynı şeyi yapar.

5- GÜVENLİK BİLDİRİMİ

Bu dolandırıcılık, esas olarak farklı yerlerde ofisleri olan şirketleri hedefler. Bölgesel ofis çalışanları, genel merkez personelinin nasıl çalıştığı konusunda genellikle fikir sahibi değildir. Kulağa gayet önemli gelen "baş güvenlik sorumlusu" unvanlı birinden yeni bir güvenlik sertifikasına dair e-posta alındığında, çoğu çalışan mesajın sahte bir adresten geldiğini fark etmeden talimatlara uyacaktır. Sertifikayı yüklediğinizde başınıza iş alacağınızı söylememize bile gerek yok.

TUZAĞA DÜŞMENİN SONUÇLARI:

Kimlik avının amacı kimlik bilgilerinizi çalmaktır. Ancak e-posta ekindeki kötü amaçlı yazılımlar farklı şekillerde gelir. En yaygın türler ise şunlar:

1- Bilgisayardaki RAT

Siber suçlular, saldırganların hasara yol açabilecekleri kurumsal ağa girmelerini sağlayan uzaktan erişim araçlarına (RAT) özellikle düşkün olmalarıyla bilinir. Saldırı için RAT kullanmak, dışarıdan birinin kötü amaçlı yazılım yüklemesine, önemli belgeleri çalmasına, finans yöneticisinin bilgisayarını bulmasına, ödeme sistemi erişim verilerini ele geçirmesine ve hesabına para aktarmasına olanak sağlayabilir.

2- Fidye yazılımı

Fidye yazılımı dosyaları kullanılamayacak şekilde şifreler. Bu, saldırıdan sonra pek çok önemli belgeye ve sunuma ulaşamayacağınız anlamına gelir. Bazı fidye yazılımları başlangıçta bir bilgisayara bulaşır, ardından yerel ağa yayılır ve Truva atının ulaştığı tüm makinelerdeki verileri şifreler. Dosyaları geri yüklemek için de sizden fidye talep eder. Bundan bir süre önce Baltimore, Maryland'deki kamu bilgisayarları, bazı hizmetleri tamamen devre dışı bırakan bir fidye yazılımının saldırısına uğradı. Saldırganlar verilere erişimi yeniden sağlamak için 100 bin dolardan fazla fidye talebinde bulundular.

3- Casus yazılım

Siber suçlular, şirketlere sızmak için bilgi toplayan kötü amaçlı yazılımlar olan casus yazılımları ve Truva atlarını sever. Casus yazılım bilgisayarların üzerinde sessizce durur, kullanıcı adlarını, parolaları ve adresleri kaydeder, iletileri ve dosya eklerini toplar. Buradaki ana tehlike, işletmenin sahip olduğu uzmanlığın ve rekabet planlarının rakiplere sızdırılmasıdır. Diğer işletmeler için casus yazılımların ana tehdidi ise saldırganların doğrudan finansal sisteme erişip para çalabilmesidir. Bu büyük kuruluşların başına da gelebilir. Örneğin, Bangladeş Merkez Bankası bu yolla 81 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

PEKİ KOBİ’LER NELERE DİKKAT ETMELİ?

KOBİ’lere ‘uyanık olun’ çağrısı yapan uzmanlar, dolandırıcıların tuzaklarından uzak kalmak için şu genel güvenlik ipuçlarının uygulanması tavsiyesinde bulunuyor:

- Faaliyet gösterdiğiniz alandaki yasalarını bilin ve resmi kurumların talep iletirken nasıl çalıştığını öğrenin.

- Hangi dosya türlerinin diğerlerinden daha tehlikeli olabileceğine bakın.

- Tüm cihazlarınıza spam ve kimlik avına karşı korumalı bir antivirüs yazılımı kurun.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344