Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete Temmuz'dan itibaren geçerli olacak ara zam oranı belli oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Türk-İş ve TİSK başkanları katıldı.  Bakan Işıkhan, yeni asgari ücretin yüde 34 zam ile net 11.402 liraya yükseldiğini açıkladı. Asgari ücret desteği de 400 TL'den 500 TL'ye yükseldi.

Bakan Işıkhan, yeni ücret ile ilgili açıklaamasında, “2023'ün ikinci yarısında geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 214 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payını içeren bir oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre de asgari ücreti yüzde 107 oranında artırmış bulunuyoruz. Ayrıca şunu da açıklamak istiyorum, geçtiğimiz 6 ayda 400 lira olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

"İNŞAALLAH ALIM GÜCÜMÜZ KORUNUR"

Piyasada fiyatlar kontrol altına alınmadan zammın anlamı olmayacağını dile getiren TÜRK-İŞ Başkanı Ergin Atalay da "13 gündür taraflar yoğun bir çalışma yapıyor. Bugün son noktaya geldik bakan bey rakamı açıkladı. Bugün geldiğimiz noktada yüzde 34 bir zam var. Dün gece de sayın Cumhurbaşkanımızla uzun bir görüşme yaptık. Katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah enflasyon belli bir noktaya gelir de alım gücümüz korunur. Pazardaki, marketteki fiyatların kontrol altına alınması temennimiz. Yoksa bu zamların anlamı kalmıyor" diye konuştu.

İŞVEREN MUTLU

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise zammın tüm imkanaların zorlanarak verildiğini belirterek, belirlenen rakamdan memnun olduklarını kaydetti. Akkol, "Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yıl sonunu beklemeden ara dönem artışı konusunda bir mutabakat vardı. Bu da bir özveridir. Tüm paydaşlarımızın faydası için azami bir gayret gösterdik ve dengeli bir rakam için çalıştık. Tüm imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak bu rakama evet demenin memnuniyeti içerisindeyim. Sürecin hızlı bir şekilde mutabakatla sonlanması önemliydi" ifadelerini kullandı.

İKİ TOPLANTIDAN SONUÇ ÇIKMADI

Asgari ücrete Temmuz'dan itibaren geçerli olacak ara zam için görüşmeler 13 Haziran'da başlamıştı.

İlk toplantıdan sonra Türk-İş Heyet Başkanı Veli Solak, hayat koşulları, enflasyon ve zamlara uygun bir rakam ortaya çıkartılması gerektiğini belirtmiş, 19 Haziran'da yapılan ikinci toplantıda da rakam belirlenememişti.

Asgari ücret, Ocak ayından itibaren bir işçi için aylık brüt 10 bin 8, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş TL olarak uygulanıyordu.

Asgari ücretin bir işçi için işverene toplam maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bu rakamın 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, bin 551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Öte yandan belirlenen asgari ücret önceki dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin'in "Asgari ücret en az 500 Dolar seviyesinde olacak" açıklamasını gündeme getirdi. Net asgari ücret, bu yıl başında 455 dolar iken bugünkü kurla 483 dolar oldu.

Editör: Yadigar Hanım