Ülkesinin, Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında, düzensiz göçmenler hususunda "en büyük zorluklarla karşı karşıya" olduğunu kaydeden Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, "2015'ten bu yana birçok kişiyi ülkemizde ağırladık ve koruma altına aldık. Şu anda Avusturya'ya sığınmak isteyen 10 binlerce Ukraynalıya ve çocuklarına koruma sağlıyoruz." dedi.

Nehammer, "Ancak birçok göçmen sığınma hakkı elde edemiyor. Birçoğu hiç kayıtlı değil. Bu göçmenler AB üyesi ülkelerden geçerek Avusturya'ya varıyor ve orada iltica başvurusunda bulunuyor ancak Avusturya'dan önce hiçbir ülkede kayıtlı değiller. Avusturya'da 75 binden fazlası kayıtlı olmayan 100 binden fazla, yasa dışı yollarla giren göçmen bulundu." şeklinde konuştu.

Nehammer, Bulgar ve Romen yetkililerin göç ve sınır kontrolüne ilişkin AB kurallarını uygulamadıklarını, bunun da Türkiye'den AB'nin geri kalanına uzanan bir göçmen rotasının oluşmasına neden olduğunu söyledi.

SHENGEN NEDİR?

Schengen Bölgesi, Lüksemburg'un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşmasını uygulayan yirmi beş Avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır.

Editör: Habererk Haber Merkezi