Su her canlı için önem olarak birinci sırada gelmektedir. İnsanlar için ise en çok tartışılan, çok fazla yanılgı bulunan konulardan birisi de nasıl su içmemiz gerektiğidir. Ayakta mı, yoksa oturarak mı su içilmeli?

Birçok insan ayakta su içmenin zararlı olduğunu, çünkü insan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonlarının farklı olduğunu, ve ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçeceğini duymuştur. 

Fakat bu argümanın pek de bilimsel yanı olmayan, asılsız bir iddiadan öte olmadığı birçok doktor ve uzman tarafından defalarca dile getirilmiştir. Çünkü su içerken duruş pozisyonunuz ile midenin duruş pozisyonu arasında hiçbir ilişki yoktur. Ayakta su içen insanların, iddia edilen rahatsızlıklara yakalandığını gösteren hiçbir bilimsel veri yahut araştırma da yoktur.

'' Ayakta su içilmesi durumunda su, midede yeterince zaman kalamaz ve bu sebeple asitlerle karışamaz, içerisindeki bakteriler ölemez.''

Bu iddianın da pek tutarlı bir yanı yok çünkü su, son derece akışkan bir sıvıdır. Miti geliştirenlerin iddia ettiği üzere, bir katı gibi hareket etmez. Mide hangi konumda olursa olsun, sindirim kanalından çıkıp mideye ulaşan su türbülent akışa girerek çalkalanacak ve mide asitleriyle normal bir şekilde karışacaktır. Bahsedilen "doğrudan geçiş" ancak ve ancak katı ve ufak parçalar için geçerli olabilir ki midenin şeklinden ötürü bu bile doğru olmayacaktır.

Doğru bilinen yanlış!

'Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek 12 parmak bağırsağına geçer.''

PROF. DR. CEYHAN'DAN MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ UYARISI PROF. DR. CEYHAN'DAN MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ UYARISI

Öncelikle midede ''sıvı gıdaların takip ettiği'' bir ''Waldeyerin Caddesi" diye bir oluşum yoktur. Bazı kaynaklarda, sindirim borusunun sonu ile on iki parmak bağırsağı arasındaki en kısa mesafe olarak tanımlansa da bu yanlıştır. Ancak bunun suyun akışı ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır ve midenin dışındaki bir katlanma formasyonu için kullanılan bir isimdir. İnsan vücudunda Waldeyerin halkası diye bir şey var ve o da boğazda bulunuyor. Kısacası, Waldeyer'in adının geçtiği yerlerin midenin içi ya da sıvılar ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.