Son günlerde arka arkaya gelen zam haberlerine bir yenisi de ayçiçek yağı ile eklendi. Kuraklığın vurduğu Trakya’da ayçiçek veriminin düştüğü belirtilirken, düşük rekolte nedeniyle ayçiçek yağının zamlanacağı bildirildi.

Trakya, son 40 yılın en yüksek kış kuraklığını yaşadı. Kuraklık, bölgenin en büyük üretimi olan ayçiçeğini vururken, çiftçi rekoltenin düşmesinden endişeli. Trakya Tohumcular Derneği (TRAKTOD) Başkanı İbrahim Toruk, aşırı sıcakların ayçiçeğinde rekolteyi düşürebileceğine dikkat çekerek, gelecek yıllarda kuraklığa dayanıklı çeşitlerin ekilmesi gerektiğini vurguladı.

Şubat ayına kadar bölgenin hiç yağış almadığını, mar ve nisan aylarının ise yağışlı gemesi nedeniyle tarladaaki hazırlıkların ve ayçiçeği ekiminin geciktiğini dile getiren Toruk,"Yağış olduktan sonra ayçiçeğindeki beklentimiz artmıştı. Ancak havaların çok sıcak gitmesi nedeniyle Trakya'da çok büyük sorunumuz var. Bundan sonra ekim zamanının ona göre ayarlanması gerekiyor. Tohumcular olarak kuraklığa daha dayanıklı çeşitler elde etmeye çalışıyoruz. Firmaların çalışmaları tamamen kuraklıkla ilgili. Bilimsel olarak çalışmaların yaygınlaştırılması, bu konuda çeşitlerin geliştirilmesi ve ekim deseninin ona göre ayarlanması gerekiyor. Tabi uzun çalışmalar gerektiriyor, firmaların özel sektörün ve kamunun yatırım yapması gerekiyor" dedi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle Trakya'nın her ilinde yer yer bitkilerin boyunun kısa kaldığını, bazı yerlerde hiç biçim yapılmayacak durumda olduğunu dile getiren Toruk, şunları söyledi:

"Bu sene kaybımız çok büyük, bu sene yetkililer hemen bu işe dahil olması, çiftçiyi mağdur etmeyecek önlemler alınması gerekiyor. Türkiye genelinde ayçiçek verim ortalamamız, 270 kilolar civarında, bölgemizde de 220 kilolarda. Biz tamamen kuru şartlarda üretim yaparız. 220 kilo verim ortalamamız da bu sene neredeyse yüzde 70 gibi bir düşüş yaşayacağız. Verim düşüklüğü gerçekten büyük yara açacak, yöneticilerimizin buna destek olması gerekiyor. Biz bölgeyi gezdiğimizde Trakya'nın her bölgesine gidip çeşitleri kontrol ediyoruz ayçiçeğinde yüzde 70 bir verim düşüklüğü bekliyoruz."

Editör: Yadigar Hanım