Millet İttifakı ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, tv100'de katıldığı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Babacan, iktidar olduklarında yapacaklarını anlattı.

Göreve geldiklerinde ilk değişiklik yapacakları kurumları açıklayan Babacan, "Merkez Bankası şu anda Sayın Erdoğan'ın kullandığı bir kasa. Biz ne yapacağız? İlk önce Merkez Bankası Başkanı ve TÜİK Başkanını değiştireceğiz. Merkez Bankası Başkanı adayları önce Plan Bütçe Komisyonu'nda kendilerini anlatacak. Soru cevap seansı başlayacak. Milletvekilleri ve basın soracak. Önce toplumun terazisine çıkacak." dedi.

"VATANDAŞLIK TANIMINI HERKESİ KUCAKLAYACAK ŞEKİLDE YENİLİYORUZ"

"Türklüğü Anayasa'dan çıkaracak mısınız?" sorusuna da yanıt veren Babacan, "Ortak Politika Metni'nde böyle bir şey yok ama DEVA Partisi'nin hazırlığında vatandaşlık tanımının yenilenmesiyle ilgili hazırlık var. Vatandaşlığı daha kapsayıcı, kucaklayıcı vatandaşlık tanımı hale getiriyoruz. Türk ve Türklük kelimesi anayasanın birçok yerinde geçiyor ama bunların hiçbirisine dokunmuyoruz ama vatandaşlık tanımını bütün vatandaşları kuşatacak şekilde yeniliyoruz. Vatandaşımız Türk-Kürt-Laz-Roman-Boşnak da olsa kim olursa olsun ben bu ülkenin vatandaşıyım diyecek" ifadelerini kullandı.

"HDP VE BAŞKA PARTİLER DESTEK VERİRSE MUTLU OLURUZ"

HDP ile görüşüp görüşmeyeceklerine de değinen Babacan, "Millet İttifakı, 6 partiden oluşuyor. HDP, ayrı bir ittifak içerisinde şu anda dolayısıyla teknik olarak burada olması mümkün değil. HDP ve başka partiler Sayın Kılıçdaroğlu'na destek verirlerse biz çok mutlu oluruz, bu iyi bir şeydir." diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım