Puanların gösterildiği listeye rektörlüğün talebiyle erişim yasağı koyulduğu aktarılıyor. Üniversiteden ise iddialara yönelik bir açıklama yapılmadı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi tezli yüksek lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazananlar listesinde, programa başvuranlar arasında yapılan değerlendirmede sondan ikinci sırada yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu da yer aldı.


Özel bir üniversitenin psikoloji bölümünden mezun olan Çavuşoğlu’nun akrabası, ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisansa kabul edildiği öne sürüldü.


Daha yüksek puan alan adayların yedek listede bile yer bulamadığı aktarılıyor.
Çavuşoğlu'nun akrabası olan Şeyda Oktay'ın, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede olduğu, programın yedek listesinde 51-54 puan toplayabilen adayların yer aldığı, 58-60 arası puan toplayan çok sayıda adayın ise yedek listede dahi yer bulamadığı basına yansıyan iddialar arasında.
İddialara açıklık getirmeyen üniversite, sonuçlara ilişkin hazırlanan listeyi üniversitenin internet sitesinden kaldırmayı tercih etti.


Liste bu kez eksisozluk.com’da yayımlandı ancak mahkeme kararıyla erişim yasağı geldi.
Listenin sitede yayımlanmasının ardından üniversite rektörlüğü bu kez mahkemeye başvurdu. Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Yasak kararına yine aynı sitede “torpil kanıtlandı” denilerek tepki gösterildi.

Ortaya atılan iddialarla ilgili üniversiteden bir açıklama yapılmadı.