Araştırma gazeteci Uğur Dündar, bugün kaleme aldığı yazısında Sinan Meydan'ın "Hafıza" isimli kitabından bir alıntı yaparak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün partili cumhurbaşkanlığı için kullandığı cümleleri yorumladı.

Kitapta özellikle Başbuğ Atatürk'ün kullandığı şu ifadeler bugünlere ışık tutması bakımından dikkat çekti:

"PARTİLİ CUMHURBAŞKANI..."

"Gelecekte benim yerime geçecek bir partili Cumhurbaşkanı ve onun partisinin kurduğu hükümet, Meclis'ten aldıkları yetkiyi eleştirisiz, denetimsiz kullanmaya alışabilir"

Dündar'ın aktardıkları şöyle:

Yıl, 1930…

Aylardan ağustos…

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Yalova'daki yazlığının “aydınlanma sofrasında” tarihçilerle konuşuyor ve Afet İnan, özetlediğim şu notları tutuyor:

★★★

“- Gelecekte benim yerime geçecek bir partili Cumhurbaşkanı ve onun partisinin kurduğu hükümet, Meclis'ten aldıkları yetkiyi eleştirisiz, denetimsiz kullanmaya alışabilir.

– Eleştirilemeyen ve denetlenemeyen devlet reisi bilhassa güçlü ve faal olup, kendi şahsına muhabbet kazandıracak işler yapar ve Cumhuriyete bağlı görünürse tüm gücü eline geçirebilir.

– Gücü eline geçirince, Roma'da İmparator Ogüst'ün (Augustus) yaptığı gibi sessiz sedasız rejimi değiştirebilir.

– Şahsi yetkilere dayanan şahsi hareketleri önlemenin ve Cumhuriyeti korumanın yolu, çok partili gerçek demokrasiyi kurmaktır…”