Türk Tabipleri Birliği’nin 72. Seçimli Büyük Kongresi'ni 'Etkin Demokratik TTB' grubunun listesi kazandı. Buna göre, Şebnem Korur Fincancı başkan seçildi. Fincancı'nın başkan seçilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Kapatılma taleplerinin ve hararetli tartışmaların odağındaki Türk Tabipleri Birliği'nin başkanlığına Şebnem Korur Fincancı'nın başkan seçilmesi, tepkilere neden oldu.

Fincancı'nın geçmişteki söylemleri yeniden gündeme gelirken, bir çok isim tepkisini sosyal medyada gösterdi. 

Fincancı'ya en sert tepki KRT TV Genel Yayın Yönetmeni Adnan Bulut'tan geldi. Ergenekon kumpasının mağduru Bulut, "32 yıllık gazeteciyim. Resmi verileri hep Türk Tabipleri Birliği üzerinden sağlama yaparak değerlendirirdim. Şebnem Korur Fincancı yönetimindeki TTB'ye asla güvenmem, referans almam. Yetmez ama evetçi Fincancı'nın on binlerce doktorun katılmadığı seçimde oturduğu koltuk şaibelidir." dedi.

Diğer yandan FETÖ kumpaslarının mağdurlarından CHP'li Mehmet Ali Çelebi ise yaptığı açıklamada, "Evlatlarımızın katili Öcalan’a özgürlük isteyen, yetmez ama evetçi, dilinden insan hakları ifadesini düşürmeyip benim de yargılandığım kumpas dava Ergenekon’da müdahil olan Şebnem Korur Fincancı’yı Başkan seçen @ttborgtr  Türk Tabipler Birliğini tebrik ediyorum." dedi.

SANSÜR YASASI BİR KEZ DAHA ERTELENDİ SANSÜR YASASI BİR KEZ DAHA ERTELENDİ

ERGENEKON KUMPASINDA BİREY OLARAK TEK MÜDAHİLDİ

Fincancı, FETÖ'nün Ergenekon kumpasında birey olarak müdahil olan tek isim olarak biliniyordu. Kapatılan Zaman Gazetesi'ne 2015'te açıklamalarda bulunan Fincancı, “Ben hâlâ teşhir edilmesi gerekenler olduğunu düşünüyorum. Teşhir edilecek olan insanların şu anda bir biçimde yüceltildiğini ve onlarla işbirliği yapıldığını görüyoruz." demişti.

Fincancı'nın "Barış İçin Öcalan'a Özgürlük Platformu" içinde yer aldığı da ortaya çıktı.