ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Biden, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Gazze’de hastaneye düzenlenen saldırıyla ilişkin, “Gördüğüm kadarıyla bunu siz değil, diğer takım (Hamas) yapmış.” yorumunda bulundu. 

  

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelerek görüşme öncesi basın mensuplarına açıklama yaptı. Yaptığı açıklama ile Gazze’deki hastane saldırısını İsrail’in düzenlemediği yorumunda bulundu.  

biden2

Biden, “Hamas'ın yaptığı kötülükler ve zulümler DEAŞ'ı daha rasyonel gösteriyor. Amerikalılar sizinle birlikte yas tutuyor. Amerikalılar endişeli. Hamas'ın Filistin halkının tamamını temsil etmediğini unutmamalıyız. Onlara sadece acı getirdiler. Dün Gazze'deki hastanede meydana gelen patlamadan dolayı derin üzüntü ve öfke duyuyorum. Gördüğüm kadarıyla bunu siz değil, diğer takım yapmış” ifadelerini kullandı. 

  

Hamas’a ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, “İsrail, Baptist Hastanesi katliamından doğrudan sorumludur ve bariz yalanları kimseyi kandıramayacaktır. İsrail, Baptist Hastanesi katliamının faili olduğunu, yalan bir anlatı sunarak ve bunu skandal bir propaganda ve gerçeğe hiç dokunmayan konuşmalarla pazarlayarak boşuna örtbas etmeye çalışıyor” yazıyordu. 

Editör: Buse Ceren Balta