Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde sürdürülen AKINCI Projesi’nde Baykar tarafından milli ve özgün şekilde geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taaruzi İnsansız Hava Aracı) iki adet 750 beygir motor ile güçlendirilen modeli olan Bayraktar AKINCI B, daha önce kendisinin kırmış olduğu milli havacılık irtifa rekorunu bir kez daha güncelledi.

Bayraktar AKINCI B, Baykar tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri gözleminde yüksek hız, yüksek irtifa ve dayanım testlerini gerçekleştirmek üzere 21 Haziran tarihine havalandı. Söz konusu testlerde Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan, “milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa” rekorunu üçüncü kez kırdı. Baykar tarafından yapılan açıklamada test dahilinde 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya kadar yükselen Bayraktar AKINCI B, 20 saat 13 dakikalık uçuş sonrasında Çorlu Hava Meydan Komutanlığında bulunan Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’ne iniş yaptı.

Kendi Rekorunu 3. Kez Kırdı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 2 adet 450 beygirlik motor donanımı ile görev yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen testlerde 38 bin 039 feet irtifa kazanmış ve rekor kırmıştı. Daha sonra Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022 tarihinde 40 bin 170 feet yüksekliğe ulaşarak kendi rekorunu tazelemişti. Bu rekor, 22 Haziran 2022’de bir kez daha Bayraktar AKINCI B modelinin kendisi tarafından 45 bin 118 feet ile tazelendi. Böylece Bayraktar AKINCI B, üçüncü kez irtifa rekorunu kırmış oldu.

Anadolu Kartal Tatbikatı’nda da Görev Alıyor

Çorlu Hava Meydan Komutanlığında bulunan AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen test faaliyetlerinde AKINCI B, 20 saat 13 dakikalık uçuşunda 6 bin 406 kilometre yol kat etti. Bayraktar AKINCI B, devam etmekte olan test faaliyetlerinin yanı sıra aynı zamanda Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda da görev alıyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra Bayraktar AKINCI TİHA için şu ana kadar 4 ülke ile Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı.

Editör: Umut ACAR