Bedelli askerlik affı sayıları 550 bini bulan kişiye bedelli askerlik kapısını açıyor. Bedelli askerlik ücreti için 2022 yılının ilk 6 ayında geçerli olan zamla 55 bin 194 liraya yükseltilmişti. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlere kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesi yapılacak.

Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakayaların bedelli askerlikten faydalanabilme yolu açılmasıyla bedelli affı tekrar gündeme geldi. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre bedelli affı için yasal düzenleme hazırlanıyor.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

2019 Haziran'ında yasalaşan kanunda ilk bedelli tutarı 31 bin 343 TL olarak belirlenmişti. Sonrasında kanuna göre memur maaşı katsayısına göre artan bedelli askerlik ücreti sırasıyla her altı ayda bir artırıldı.

2019 Temmuz'unda 33 bin 230 olan ücret, 2020’nin ilk yarısında 35 bin 54 TL, ikinci yarısında 37 bin 70 TL olarak belirlendi. 2021 ocak-haziran döneminde 39 bin 788 TL olarak uygulanan bedelli tutarı, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere de 43 bin 150 liraya çıktı.

Milli Savunma Bakanlığı, 2022 bedelli askerlik ücretini açıkladı. Buna göre 2022'nin ilk 6 ayında bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olacak.

Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek.

BEDELLİ AFFI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilmesi planlanıyor.

Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakaya geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenmesi öngörülüyor.

İKİ HABER SİTESİNE TÜRKİYE'DEN ERİŞİM ENGELİ GELDİ İKİ HABER SİTESİNE TÜRKİYE'DEN ERİŞİM ENGELİ GELDİ

2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

BEDELLİ AFFI İLE YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYALAR ASKERLİK YAPABİLECEK

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu;

“Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize de bir müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum.