Habererk / Haber Analiz

AKP’nin yeni anayasa çalışmasında sona gelindiği bildirildi. Kulislerde AKP'nin anayasa çalışmasını yılbaşına yetiştirmeye çalıştığının öne sürülmesi dikkatlerden kaçmadı.

İŞTE AKP’NİN ÖNERİLERİ!

Ayrıca AKP'nin önerileri arasında, parlamentodan seçilen bakanların milletvekilliği düşmesi sebebiyle sandalyesi boş kalmakta bundan dolayı görev süreleri biten veya istifa eden bakanların yeniden milletvekili olmasının önünü açılması ve hükümet veya bakanların güvenoyu alması bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle beraber gelen madde ile birlikte bir milletvekili bakan olduğunda milletvekilliği düşüyor ve bakanlık görevi sona erdiğinde ise milletvekilliğine geri dönemiyor. Bu maddeye bağlı olarak ise bakan olan milletvekilinin sandalyesi boş kaldığı için bağlı bulunduğu siyasi partinin Meclis'teki sandalye sayısı da düşmüş oluyor.

“BU SEFER ANAYASAYI MİLLETVEKİLLİ…”

Konuyla ilgili Odatv'ye konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Ali Mahir Başarır, "Bu sefer anayasayı milletvekilli aritmetik sayısını ayakta tutmak için yaptılar. Partiler arası transfer olabilir" ifadelerini kullandı.

“BUNA ÖRNEK OLARAK ESKİ HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK OLABİLİR”

Odatv'den Gürkan Karakullukçu'nun haberine göre, Bir milletvekilinin bakan olmasının tek şartının parlamenter sistem olduğunu, anayasal olarak milletvekilliğinin dondurulamayacağını belirten Başarır, “Bu değişikliğe ek madde koyarak 27. dönem milletvekili seçilmiş, sonra da istifa etmiş isimleri geri döndürmeye çalışırlarsa bu skandal olur. Buna örnek olarak eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olabilir” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ 3 YIL SONRA ÇÖKMÜŞTÜR”

“PARLAMENTER SİSTEMİN TÜM NİMETLERİNİ ARIYORLAR AMA BULAMIYORLAR”

Güvenoyu ve gensoru değişikliği ile ilgili konuya da değinen Başarır, “Gensoru ve güvenoyu parlamenter sistemin en tipik özelliklerindendir. Bu değişiklikle tarif ettikleri hiç tartışmasız parlamenter sistem. Başkanlık sistemi 3 yıl sonra çökmüştür. Parlamenter sistemin tüm nimetlerini arıyorlar ama bulamıyorlar” dedi.

HABER ANALİZ: SARAR REJİMİ ÇÖKTÜ ÇARELERİ KALMADI BERAT ALBAYRAK DETAYI!

Kurdukları rejimin 3 yılda çökmesi ve ekonomik buhrana neden olması sonrasında Berat Albayrak’ın ciddi olmayan şekilde İnstagram’dan istifa etmesi büyük tepki çekmişti.

Şimdi hazırlayacakları ve tuzaklarla dolu olan muhalefeti kandırmak için yapacakları anayasa teklifi ise Berat Albayrak’ın geri döndürülmesi çalışılmasıyla birlikte gündeme gelmesi tepkilere neden oldu.