Dünyadaki sağlık problemlerinin başında gelen obezite tehlike olmaya devam ederken, kilo problemi olanlar, diyet ve spora başvuruyor. Açlığın bastırılmaya çalışıldığı diyet programlarında ise bazı yiyecekler sınırlandırılıyor.

Harvardlı beslenme uzmanı Amy Shah de "beyni ele geçirip insanları aslında daha çok acıktıran" ürünleri açıkladı. Paketli gıdaların içinde gizlenen çok sayıda toksik katkı maddesi olduğunu vurgulayan Shah, bu yiyeceklerin aslında kişiyi daha da acıktırmak ve duygusal yeme alışkanlıklarını kötüleştirmek için beyni ele geçirecek şekilde değiştirildiği anlamına geldiğini söyledi.

Shah, CNBC'de bir yazı yayımlayarak, "beyni ele geçirerek insanı çok açıktıran" yiyecekleri açıkladı. Paketli ürünlerin üzerindeki bilgilerin okunmasının önemini vurgulayan Shah, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı;

Monosodyum glutamat (MSG)

MSG, aromalı pek çok gıdaya ekleniyor. Bu madde pankreasın daha fazla insülin salgılamasına neden oluyor ve bu durum da insanların daha aç hissetmesine sebebiyet veriyor.

MSG, diyabet ve obeziteyle yakından ilişkili. Bu içerik eksitotoksin olarak kabul edilir. Eksitotoksinler ise beyin hücrelerinin aşırı uyarılmasına ve hücre ölümüne neden olabilir.

Rafine un

Beyaz un olarak da bilinen rafine unda ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlayan değişiklikler yapılıyor. Rafine unlarda kepek ve buğday ruşeymi çıkarılıyor. Böylece buradaki vitamin, mineral ve diyet lifi kayboluyor.

Bu un türü insülin seviyesinin artıp düşmesine sebep oluyor. Böylece insanlar daha çok çabuk acıkıyor. 

Rafine şeker

Rafine şekerin vücuda rafine una benzer bir etkisi  var. Rafine şeker, kan şekerinin hızla yükselip düşmesine yol açıyor. Böylece insanda yemek yeme isteği uyanıyor. Bu şekeri bırakmak zor olabiliyor.

Şeker sizi kısa süreliğine kafanız güzelmiş gibi (uyuşturucu almış gibi) hissettirebiliyor. Dopamin salımı nedeniyle vücudunuzda enerji kıvılcımı yaratıyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Gazlı içecekler, meyve suları ve diğer içeceklerin yanı sıra paketlenmiş gıdalarda da bulunan bu katkı maddesi, normal metabolizmanızı alt üst ediyor. Yapılan araştırmalar, bu katkı maddesinin tokluk hormonu diye bilinen leptinin salımını yavaşlattığını ortaya koydu.

Glüten

Glüten genellikle işlenmiş gıdalarda bulunuyor. Glüten işlendiğinde şeker benzeri özellikler kazanıyor böylece inflamatuar olabiliyor. Glüten bağırsakları da kötü etkiliyor. Bir  ay boyunca glüten tüketmeyin. Nasıl hissettiğinizi görün ve isteklerinizi daha iyi kontrol edip etmediğinize bakın.

Meyve ve sebze gibi bitkisel gıdalarda bulunan polifenoller, kan dolaşımını ve toksinleri temizlemek için önem arz etmektedir.

Bunlar açlığı ve sağlıksız katkı maddeli yiyeceklere duyulan isteği kontrol etmenin anahtarı. Polifenoller kan şekeri seviyenizi de düşürebiliyor ve kontrol edebiliyor. Yani diyetinizi değiştirmek ve daha besleyici yemek istiyorsanız, polifonel alımını artırabilirsiniz.

Shah, polifonel içeren şu gıdaları tavsiye etti:

Avokado
Kırmızı orman meyveleri
Brokoli
Kirazlar
Acı biber
Turunçgiller
Kahve
Keten tohumu
Bitter çikolata
Sarımsak
Bakliyat
Mango
Fındık
Zeytin
Soğan
Kekik ve diğer baharatlar
Balkabağı
Ispanak
Yeşil çay

Editör: Yadigar Hanım