Ay'ın radyasyonu ilk defa ölçüldü

Çinli bilim insanları, insanların Ay yüzeyinde maruz kalacağı radyasyonun seviyesini ölçtü.

banner311
Ay'ın radyasyonu ilk defa ölçüldü

Bugüne kadar Ay’a gönderilen misyonlardan elde edilen verilerde radyasyon ile ilgili ayrıntılı bir bilgi içermiyordu.

Spuntik’in Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmadan aktardığı habere göre, bilim insanları, Ay yüzeyindeki günlük radyasyon dozunu belirlemek için, 2019’da Ay’da faaliyet gösteren Çin robotik iniş takımı ve keşif aracı Chang’e 4’den alınan veriler esas alınarak hesaplama yaptı.

Bilim insanları, ayda günlük iyonlaştırıcı radyasyon dozunun ortalama 1369 microsievert olduğunu belirledi. Bu değer Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki dozdan 2.6 kat daha fazla.

Söz konusu olan, kozmik radyasyonun ay toprağı ile etkileşiminden kaynaklanan nötron ve gama ışınlarının yanı sıra, galaktik kozmik ışınlar ve güneş parçacıklarının düzensiz emisyonları.

Galaktik kozmik ışınlara uzun süre maruz kalmanın, katarakt, kanser ve merkezi sinir sisteminin dejeneratif hastalıkları dahil sağlık sorunlarına neden olduğu biliniyor. Güneş parçacıkları söz konusu olduğunda ise kısa süreli etki bile yeterli.

"DÜNYA YÜZEYİNDEN 200 KAT FAZLA"

Çin Bilimler Akademisi Ulusal Uzay Merkezi’nin bilim insanları ekibinde yer alan ve Almanya’nın Keele Üniversitesi Deneysel ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü üyesi Robert Wimmer-Schweingruber, "Ay’da ölçtüğümüz radyasyon seviyeleri Dünya yüzeyindekinden yaklaşık 200 kat, New York’tan Frankfurt’a uçan bir uçaktan 5-10 kat daha yüksek. Astronotlar, transatlantik uçuşlarda yolcu veya pilotlardan daha uzun süre radyasyona maruz kalacakları için bu önemli bir etki" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 09:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.