e-Nabız varken Google Sağlık uygulamasına neden gerek duydu?

Teknoloji devi Google kullanıcıların tek bir platform üzerinden doktor kayıtları ve tahlil sonuçları gibi bilgilerine erişebilecekleri Google Sağlık adında bir uygulama geliştiriyor.

e-Nabız varken Google Sağlık uygulamasına neden gerek duydu?

Donanımhaber’in haberine  göre, teknoloji devi Google, kullanıcıların tıbbi kayıtlarını tek yerde toplamasına ve saklamasına yardımcı olacak yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor. Google Sağlık uygulaması, kullanıcıların tıbbi kayıtlarını birleştirmek ve istedikleri kişilerle bu bilgileri paylaşmalarına imkan sağlayacak. 

“TIBBİ KAYITLAR TEK YERDE TOPLANACAK”

Bu yılın ilk günlerinde Google, kullanıcıların hastane kayıtlarına erişebileceği bir platform üzerinde çalışmalar yürüttüklerini doğrulamıştı. Ishan Agarwal tarafından sızdırılan yeni ekran görüntüleri ise Google Sağlık isimli bir uygulamayla bu çalışmalarda belirli bir noktaya gelindiğini gösteriyor.

Uygulama, kullanıcıların tüm tıbbi kayıtlarını aynı yerde toplayabilmelerini, saklayabilmelerini ve diledikleri kişilerle bu tıbbi kayıtları paylaşabilmelerini sağlayacak.

Ekran görüntüleriyle elde edilen uygulama açıklamasında: "En önemli tıbbi raporunuza kolayca erişin.Doktor ziyaretinden, laboratuvarlardan ve daha fazlasından bilgileri bir araya getirerek sağlığınızın birleşik bir görünümünü elde edin.
Sağlık hizmetinizi aldığınız yerlerden çevrimiçi hesaplarınızı bağlayarak başlayın.”
ifadeleri yer alıyor.

Agarwal, Google Sağlık uygulamasının henüz geliştirilme aşamasında olduğunu söylüyor ve gelecek haftalarda Android için başlatılabileceğini öngörüyor.

E-NABIZ VARKEN NEDEN BU UYGULAMAYA İHTİYAÇ OLSUN

Bilindiği gibi e-Nabız; vatandaşların kişisel sağlık bilgilerini bireysel olarak İnternet tabanlı servis üzerinde ve telefon aplikasyonunda görüntüleyip yönetebileceği; Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, Türkiye'de kullanılan kişisel sağlık kaydı sistemi olarak biliniyor.

e-Nabız Türkiye’de yoğun olarak kullanıyor ve Devlet hastaneleri doktorlar hatta özel hastane doktorlarına eğer istenirse bilgiler paylaşılabiliyor.

Oldukça kullanışlı ve stabil bir uygulama olan e-Nabız’a benzerliği ile dikkat çeken Google Sağlık uygulamasının veri toplamak amacıyla kullanılacağı ve bu verilerin ise hangi amaçla kullanılacağı ise bilinmiyor.

Google’nin verileri analiz ederek reklam gönderme amaçlı kullandığı bilinmesi Sağlık uygulamasının da bu şekilde veya benzeri bir şekilde kullanılacağı konusunda tartışmalar şimdiden başlamış durumda.

Google Sağlık uygulaması e-Nabız gibi uygulamaların olmadığı ülkeler ne derece işe yaracağı ise şimdilik bilinmiyor.

YORUM EKLE