Dünyanın ilk ameliyatı Göbeklitepe’de yapıldı

Bursa UNESCO Derneğinin düzenlediği söyleşide konuşan Uzman Antropolog ve Tarihçi Dr. Levent Sevik, Göbeklitepe’de bulunan bir kafatası parçasında 14 bin yıl önce dünyanın ilk ameliyatının yapıldığının keşfedildiğini söyledi.

Dünyanın ilk ameliyatı Göbeklitepe’de yapıldı

Bursa UNESCO Derneği ve BUSİAD’ın düzenlediği kültür söyleşisine çok sayıda dernek üyesi katıldı. Kültürpark BUSİAD Evinde düzenlenen söyleşide konuşan Uzman Antropolog ve Tarihçi Dr. Levent Sevik, “Göbeklitepe’de insan olgusu ele alındığında orada yaşayan insanların bizden hiçbir farkı olmadığını sadece teknolojik farkı olduğunu görüyoruz. Göbeklitepe insanları harikulade bir iş başardılar. Bu Mısır piramitlerinden çok daha değerli. Çünkü bu kadar insanı bir araya getirmek ve böyle bir mabet kurmak herkesin harcı değil, Göbeklitepe insanı bugünümüz insanına taş çıkartacak eserler ortaya çıkarmış” dedi.

“GÖBEKLİTEPE’DE DÜNYANIN İLK AMELİYATI YAPILDI”

2017 yılında Göbeklitepe’de keşfedilen kafatası parçasında dünyanın ilk ameliyatının yapıldığının keşfedildiğini ifade eden Sevik, “Burada kafatası kütlüğü yapıldığını gösteren bir özel kafatası bulundu. Bu kafatasına ameliyat yapılmış, Göbeklitepe’de 14 bin yıl önce tarihte ilk kafatası ameliyatı yapılmış. Tripilasyon insan kafatasında ilkel anlamda yapılan kafatası delgi ameliyatıdır. Göbeklitepe’de bulunan kafatasının bir parçasının üzerinde bir delik var. Bu bir operasyon yapıldığını gösteriyor. Burada yüzde elli ihtimalle tarihteki ilk kafatası operasyonu yapılmış” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
nkavcar
nkavcar - 3 ay Önce

Göbekli Tepe ile tüm anlatılanlar batının yalanı. G.Doğu sınırına mayınlı arazi hikayesi ile yerleşemeyince, şimdi Göbeklitepe masalı ile oralara casus istifliyorlar. Anadoludaki diğer eserlerden (tabii eserse) farkı yok. İlk ameliyatmış. La havle.fakat bahsedilen mabet Yahudilere ait sinagog olma ihtimali çok fazla. Şahenkler başta olmak üzere batının tüm müdür iş adamları oraya para yağdırıyor. Yahudinin necasetinde altın arıyoruz ve BOP devam ediyor. Tornadan çıkmış gibi o mermerler nedir öyle?

nkavcar
nkavcar - 3 ay Önce

kafatası üzerinde delik var ilk kafatası operasyonu yapılmışmış. Adam kafadan mızrak yemiş, operasyon var ama başka. :)) Bu halimizden ne zaman kurtulacağız acaba?

SIRADAKİ HABER